Podłogowa klasyka w nowoczesnej formie

Podłogowa klasyka w nowoczesnej formie

Jeden z najstarszych sposobów montażu drewnianej podłogi - jodełka - przeżywa obecnie prawdziwy renesans. Jak udanie wkomponować ją w dzisiejsze wnętrza?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu parkiet ułożony w jodełkę spotkać można było niemal w każdym mieszkaniu znajdującym się w kamienicy. Wraz z rozwojem budownictwa wielkopłytowego zmieniły się także rodzaje pokryć podłogowych. Drewniane klepki zastępowano uniwersalnym linoleum, które stopniowo wypierane było przez panele laminowane. Dziś obserwuje się powrót do przeszłości i ponowny wzrost zainteresowania układem jodełkowym. Mimo, że sposób montażu pozostał ten sam, nieco zmieniły się  wymiary klepek. Wąskie i dosyć krótkie deszczułki zastąpione zostały pokaźniejszymi deskami, oferującymi nieprzebrane możliwości aranżacyjne oraz sposobność kreowania nowatorskich wzorów. Wraz z rozwojem rynku parkieciarskiego powstają nowe alternatywy realizacji pokryć podłogowych, które w żaden sposób nie ustępują ich tradycyjnym odpowiednikom. Podłogi takie łączą niepowtarzalne wzory naturalnego drewna z zaletami paneli laminowanych, takimi jak prosty montaż, łatwość pielęgnacji oraz atrakcyjna cena.

Rozmaitość efektownych inspiracji

Decydując się na ułożenie podłogi w jodełkę należy pamiętać, że efektownie prezentuje się ona we wnętrzach wysokich i przestronnych. Zastosowana w pomieszczeniach o niewielkim metrażu może przytłoczyć aranżację i sprawić wrażenie chaosu. Jest więc idealna do przestrzeni loftowych, odnawianych mieszkań w kamienicach czy apartamentów z antresolą. Aktualna tendencja do redefiniowania tradycyjnych kanonów architektonicznych pozwala komponować jodełkę z licznymi i bardzo zróżnicowanymi stylami architektury wnętrz. W zestawieniu z czernią, szarościami i delikatnymi beżami oraz oszczędnymi formami pozostałych elementów wystroju otrzymać można nowe oblicze wnętrza nowoczesnego. Natomiast połączenie podłóg jodełkowych z odrestaurowanymi, zdobionymi meblami oraz dekoracyjnymi przedmiotami o historyzującym charakterze pozwoli stworzyć wnętrze pełne elegancji, wytworności i dostojeństwa. Coraz bardziej popularnym trendem jest też powrót do wystroju wnętrz w stylu lat 60. i 70., w który jodełka wpisuje się wprost idealnie. Można zestawiać ją z typowymi, niskimi fotelami, przeszklonymi szafkami czy komódkami na toczonych nogach, tak charakterystycznych dla stylu tego okresu. Wybierając kolor i fakturę podłogi o układzie jodełkowym warto postawić na gatunki charakteryzujące się niewielką ilością słoi, przebarwień oraz stonowaną kolorystyką, jak np. dąb czy orzech. Sposób ułożenia klepek jest bowiem na tyle wyrazisty i dynamiczny, że sam w sobie stanowi dekorację.

 

Źródło: Domino Sp.j.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!