Zagadkowy gres

Zagadkowy gres

W potocznym języku każdy but sportowy to „adidas”, każda potrawa z makaronu to „spaghetti” a każda łazienka wykończona jest „glazurą”. Nie wszyscy wiedzą, że to ostatnie określenie dotyczy tylko jednego z wielu rodzajów płytek ceramicznych. Wśród nich znajdują się również terakota oraz gres, który, mimo że coraz chętniej wybierany, dla wielu nadal stanowi zagadkę. Jakie są właściwości gresu i czym wyróżnia się na tle innych rodzajów płytek? 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Butik z rusztowaniem

Mylą się ci, którzy uważają, że wybór płytek ceramicznych to kwestia doboru koloru, faktury czy rozmiaru. Na rynku dostępne są różne rodzaje produktów: glazury, klinkiery, terakoty i gresy, różniące się od siebie składem i technologią produkcji, a co za tym idzie właściwościami użytkowymi. Jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów jest gres, który stanowi doskonałą alternatywą dla tradycyjnej, delikatniejszej glazury wszędzie tam, gdzie płytki narażone są na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych czy mechanicznych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Agencja Brasil i fawele

gres na ścianie

Płytki do zadań specjalnych… i nie tylko

Gres jest rodzajem płytki ceramicznej powstałej ze stopienia specjalnie wyselekcjonowanych gatunków gliny mieszanej z kaolinem, kwarcem i skaleniem. Mocne sprasowanie materiałów pozwala na podniesienie temperatury spiekania do prawie 1300 stopni Celsjusza, co gwarantuje dużą twardość i odporność płytek na ścieranie czy inne urazy mechaniczne. Dodatkowo gres to materiał o znikomej nasiąkliwości , im ona niższa tym bardziej produkt jest mrozoodporny i świetnie sprawdza się również w przestrzeniach zewnętrznych. Dodatkowo bogate wzornictwo sprawia, że decydując się na gresy nie trzeba wybierać pomiędzy funkcjonalnością a estetyką wnętrza.

gres na ścianie

Materiał o wielu obliczach

Szeroki wybór gresów może przyprawić o zawrót głowy. Płytki szkliwione pokryte są dodatkową warstwą szkliwa, która pełni zadanie zdobnicze oraz chroni wyrób przed plamieniem. Ten rodzaj gresu dostępny jest w wykończeniu błyszczącym oraz satynowym. Połączenie powierzchni matowych i połyskujących w obrębie jednej przestrzeni daje ciekawy, niepowtarzalny efekt.

 Płytki, dostępne w wersji białej i czarnej to z kolei przedstawiciele gresów polerowanych. Są one barwione w masie i polerowane aż do uzyskania połysku. Płytki posiadają rysunek i barwę jednolitą w przekroju. Brak wierzchniej warstwy szkliwa sprawia, że są one nieco mniej odporne na ścieranie, więc lepiej sprawdza się w pomieszczeniach o mniejszym natężeniu ruchu.

gres na ścianie

Zgodnie z panującymi trendami ogromną popularnością cieszą się gresy imitujące naturalne materiały: kamień lub drewno. Pięknie odwzorowane rysunki i faktury sprawiają, że ceramiczne płytki do złudzenia przypominają surowce, na których są wzorowane. Jednocześnie są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu.

Dla tych, którzy marzą o drewnie, jednak obawiają się konieczności regularnej konserwacji idealne będą płytki ceramiczne doskonale imitujące naturalny surowiec, a jednocześnie mogą być stosowane w łazience, lub na tarasie, czyli w miejscach narażonych na działanie wilgoci, której prawdziwe drewno zdecydowanie nie lubi.

Źródło: Ceramstic

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!