Dalekowschodnia egzotyka

Dalekowschodnia egzotyka

Odrobina orientalnej egzotyki stanowi doskonałe antidotum na nudę. Japońska harmonia, chiński przepych oraz indyjska baśniowość – to 3 główne nurty stylu orientalnego.

Azja najczęściej kojarzy nam się mieszanką barwnych kultur, różnorodnością i nieodgadnioną tajemnicą. Zarazem coraz modniejsze staje się wprowadzanie tej egzotyki do naszych domów oraz mieszkań. Wbrew pozorom styl orientalny nie jest jednak konkretnym, jasno określonym sposobem aranżacji wnętrz – pod tą nazwą kryje się raczej bogata paleta nurtów czerpiących z rozmaitych kultur. Pośród nich najpopularniejsze to: styl japoński, chiński oraz indyjski.

Japońskie poszukiwanie harmonii

Zdecydowana prostota, perfekcjonizm tkwiący w każdym detalu oraz aura wyciszenia – to najczęściej zaskakuje Europejczyków podziwiających wnętrza rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Styl japoński – czepiący z filozofii zen – odznacza się bowiem dążeniem do pełnej harmonii wszystkich elementów pomieszczenia. Dlatego na ścianach pojawiają się przede wszystkim barwy neutralne, takie jak beż, biel, brąz oraz zieleń (np. „pachnąca orchidea”, „czysta forma” lub „harmonijna zieleń”). Mieszkańcy Japonii cenią ich wyciszające działanie oraz atmosferę refleksji, jaką wprowadzają do wnętrza. Co ciekawe Japończycy nie unikają także wyraźnych kontrastowych połączeń i tworzą kompozycje czerni z bielą lub czerwienią, które symbolizują energię oraz żywioły. W zestawieniach tych zawsze jednak bardzo ważna jest harmonia przeciwieństw – żadna z barw nie może zdominować wnętrza. Obok nich w stylu japońskim wykorzystuje się również fiolet oraz róż, które uważane są za pobudzające.

Chińskie dążenie do przepychu

W Chinach japońska asceza wyraźnie ustępuje paletom wyrazistych barw, którymi rządzi sztuka feng shui oraz wiara, że każdy kolor powiązany jest z jednym z żywiołów. Jednym z nich jest ogień, będący według Chińczyków symbolem pasji oraz energii – przynosi sukcesy, bogactwo, szczęście oraz sławę. Podporządkowane są mu takie barwy, jak intensywna czerwień, czerń, pomarańcz, róż oraz złoto – np. „dojrzała wiśnia”, „bursztynowy” lub „złoty kłos”. To właśnie te barwy najczęściej można spotkać w chińskich domach, gdyż ich zadaniem jest zapewnienie mieszkańcom pomyślności i dostatku. Ponadto można je łączyć z efektami dekoracyjnymi, inspirowanymi naturą. Warto jednak pamiętać, że nadmiar ognistych odcieni staje się destrukcyjny. Dlatego w Państwie Środka dla równowagi sięga się najczęściej po barwy ziemi: beże oraz brązy, które zapewniają bezpieczeństwo i stabilność. Obok nich Chińczycy sięgają także – choć rzadziej – po kolory metalu (szarości, przeganiające troski), drzewa (zielenie i brązy, oznaczające siły witalne), a także wody (niebieski i granatowy, symbolizujące porozumienie a ponadto odstraszające złe moce). Co ciekawe, w Chinach bardzo rzadko stosuje się biel, gdyż jest to kolor żałoby.

Baśniowe Indie

Trzeci najpopularniejszy nurt orientalny to styl indyjski. W przeciwieństwie do pozostałych nie kieruje się ani ascezą filozofii zen, ani też skomplikowaną symboliką barw feng shui. Zamiast nich mamy mnóstwo swobody, improwizacji oraz radości. Hindusi najczęściej sięgają bowiem po pogodne i intensywne kolory: żywe żółcie, pomarańcze i czerwienie. Nie unikają też jaskrawych róży i zieleni. Co ważne, w Indiach ta intensywność dotyczy nie tylko ścian, lecz wszystkich elementów: tkanin, mebli, dodatków a nawet podłóg. Można wręcz powiedzieć, że radosne barwy są wszędzie. Często też towarzyszą im misterne ornamenty, nawiązujące do przyrody oraz mitologii hinduskiej. Mieszkańca Europy może czasem przerażać ten natłok barw, ale to właśnie bogactwo i rozmaitość stanowią znaki firmowe stylu indyjskiego. Mieszkańcy Indii wierzą bowiem, że barwy otoczenia wpływają na człowieka – stąd sięganie po kolory jaskrawe ma przynieść radość oraz szczęście.

Źródło: Dekoral

 • Intymność w spirali

  Intymność w spirali

  Projekt Hug Chair,czyli krzesło do przytulania,węgierskiej designerki Gabrielli Asztalos,jest połączeniem...

  czytaj
 • Barokowa mieszanka

  Barokowa mieszanka

  W ponaddwustuletnim budynku mieszkalnym w historycznym centrum Valetty na Malcie...

  czytaj
 • Mleczne piksele

  Mleczne piksele

  Londyński butik LOK+NEON zatrudnił słynną designerkę Gittę Gschwendtner do przearanżowania...

  czytaj
 • Cukierkowy melanż

  Cukierkowy melanż

  Butik Hi-Lo zlokalizowany w Belo Horizonte w południowo-wschodniej Brazylii,jest collagem...

  czytaj

Komentarze

Ilość komentarzy: 2

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Ayman 2012-12-10 04:20:20

VA:F [1.9.20_1166](from 0 votes)Interesting article and one which sluhod be more widely known about in my view. Your level of detail is good and the clarity of writing is excellent. I have bookmarked it for you so that others will be able to see what you have to say.[]VA:F [1.9.20_1166]please wait...

Dan 2012-12-10 04:20:26

I would never think to review a uesntil holder, but this one needs an applause! I had a typical cylinder holder, and I was always jamming my uesntils into it. This one takes up much less space and fits more! The bottom pops off so you can clean it thoroughly. Give it a try!!

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!