Zabudowa kuchenna w kształcie litery L

Zabudowa kuchenna w kształcie litery L

Wygoda, uniwersalność, funkcjonalność - oto największe zalety zabudowy kuchennej w kształcie litery L, preferowanej przez większość Polaków.

Badania pokazują, że 70% Polaków preferuje kuchnie w układzie litery L. Układ ten pozwala zaprojektować wygodną kuchnię nawet w bardzo małych pomieszczeniach. Aby ułatwić pracę w kuchni, w jednym rogu umieszczamy wówczas lodówkę, za nią zlew, następnie dużą powierzchnię roboczą. Na drugiej ścianie możemy natomiast zaplanować miejsce na płytę grzewczą i piekarnik.  

Kolejną zaletą zabudowy kuchennej w kształcie litery L jest uniwersalność. Kuchnia taka sprawdzi się zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i otwartych. W przypadku tych drugich stworzy dalsze możliwości aranżacji – można ją połączyć z jadalnią lub salonem.

Nawet najlepsze rozwiązania można jednak „zepsuć” i spowodować, że dobrze zaplanowana kuchnia nie będzie funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. O czym warto pamiętać?

Jedną ze słabych stron zabudowy kuchennej w kształcie litery L jest na pewno narożnik, dlatego trzeba go bardzo dobrze zagospodarować. Schylanie się i sięganie po najdalej położone w szafce narożnej przedmioty może okazać się bardzo męczące, dlatego warto zaplanować w tym miejscu specjalne szuflady, albo specjalne systemy półek obrotowych – mówi Alicja Gajewska z firmy KAM.

Rozwiązaniem zwiększającym funkcjonalność i w pełni wykorzystującym przestrzeń szafek narożnych może być np. korpus szafki narożnej z pojemnymi szufladami, których fronty są ułożone pod kątem 90 stopni. W ten sposób ogromna przestrzeń szafki narożnej jest optymalnie wykorzystana, a dostęp do jej zawartości jest bardzo ergonomiczny. Polecanym rozwiązaniem są również półki obrotowe, wykorzystujące całą dostępną powierzchnię szafki albo kosze cargo, które można "wyciągnąć" z szafki narożnej. Innym udogodnieniem, które pomoże zmieścić, zwłaszcza w małej kuchni, wszystkie potrzebne sprzęty, naczynia i żywność będzie zabudowa jednej ze ścian kuchni po sam sufit. W przypadku kuchni wykonywanych na zamówienie jest to jednak drogie rozwiązanie. Można jednak dobrać odpowiedni zestaw meblowy, w którym szafki górne w standardzie będą wyższe. Skompletowanie odpowiedniego zestawu pozwoli uzyskać nawet 40% więcej powierzchni do przechowywania, a cena będzie o wiele niższa niż u stolarza.

 

Źródło: KAM

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!