Ingo Maurer - twórca kiczu czy wizjoner?

Ingo Maurer - twórca kiczu czy wizjoner?

Ingo Maurer to jeden z najbardziej kontrowersyjnych, współczesnych projektantów wzornictwa przemysłowego. Jedni uważają jego projekty oświetlenia za szczyt wysublimowanego designu, inni za czysty kicz. Ten niemiecki projektant zadziwia publiczność swoimi pomysłami od ponad 60-ciu lat.

Maurer studiował grafikę w Monachium, następnie wyjechał do USA gdzie pracował jako freelancer. W 1963 r. wrócił do Niemiec, gdzie założył Design M - firmę produkującą oświetlenie według jego pomysłów. Zyskał światową sławę projektem "Bulb".

Maurer zaskakuje odważnymi pomysłami oraz eksperymentami z nowymi materiałami - jako jeden z pierwszych wykorzystywał ledy w swoich pracach.

Jednym z bardziej kontrowersyjnych projektów jest "Lucellino".

Lampa

Lampa "Lucellino" projektu Ingo Maurera

Lampy autorstwa Ingo Maurera od wielu lat są także dostępne na polskim rynku, jednakże sięgają po nie nieliczni, co nie jest tylko zasługą ceny, ale i kontrowersyjności. Projekty Maurera komponują się doskonale chociażby z tak modnymi ostatnio wnętrzami industrialnymi czy loftami.

Komentarze

Ilość komentarzy: 3

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Jas 2015-04-14 13:27:54

Fantastyczne lampy i fantastyczny projektant. Gdyby zastanawiać się, czy Imgo ociera się o kicz, to wcześniej jako pewnik należałoby ustalić, że inni jak Karim, czy Philippe tkwią w nim po uszy.

Ja 2015-08-23 09:06:30

Gdyby nie ceny, kupilabym dawno. Niebywałej kontrowersji nie widze, za to odwagę, radosnaą bezczelność projektu.
Za to bezczelnosć polskich cen osdtrasza. Tu widze kontrowersję, w marży.

marcoo 2020-04-22 19:08:18

Your site is very cool, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!