Polskie motywy ludowe we wnętrzu

Polskie motywy ludowe we wnętrzu

Aranżacja wnętrza nie musi opierać się tylko na nowoczesnych materiałach. Coraz częściej projektanci wracają do tradycji i kultury regionalnej. Kaszubska ceramika, kujawski haft, łowickie i kurpiowskie wycinanki – tak właśnie wygląda polski folklor, który bogaty jest we wzory, formy oraz tradycyjne materiały.

W urządzaniu wnętrz coraz częściej sięgamy po elementy tradycji i kultury regionalnej. Niesłabnąca popularność stylu skandynawskiego, a także duże zainteresowanie kierunkiem śródziemnomorskim oraz prowansalskim potwierdzają, że lokalne wzornictwo jest chętnie wykorzystywane w aranżacji nowoczesnych mieszkań czy domów. Również polskie motywy ludowe posiadają wielu zwolenników, dla których folkowa estetyka to nie tylko wyrazisty dodatek, ale też punkt wyjścia do zdefiniowania unikalnego, nieco awangardowego charakteru wnętrza – mówi Katarzyna Śliwińska, RuckZuck.

Styl łączący modernistyczny design z elementami czerpanymi ze sztuki ludowej to tzw. new folk lub modern folk. Istotną rolę w aranżacji wnętrza odgrywa  drewno, które jest obecne w elementach wyposażenia oraz na podłodze. Ta ostatnia może zostać wykonana z naturalnych desek, jednak równie dobrze wyglądać będą laminowane panele, których struktura imituje prawdziwe drewno.

Co wyróżnia miejski folk spośród innych stylów?

Kolorystyka: podstawowymi barwami są czerwień, zieleń i błękit. Często towarzyszą im również żółcie i pomarańcze. Występujące w intensywnych, żywych odcieniach kolory, dobrze komponują się z bielą, tworząc energetyzujący klimat aranżacji wnętrza

Deseń: motywem wiodącym są kwiaty oraz pasy. Pojawiają się one na akcesoriach, obiciach mebli, ale również na tapetach pokrywających ściany.

Dodatki: koronkowe serwety, haftowane obrusy, łowickie wycinanki, a także poduszki, narzuty oraz firany zdobione ludowymi wzorami, stanowią niezbędny element każdej folkowej aranżacji. Utrzymane w tradycyjnej stylistyce dekoracje, ciekawie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, dodając im przytulności i uroku.

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!