include/layouts/default/content_default.php
Loos do dotknięcia

Loos do dotknięcia

W czeskim Pilźnie od kwietnia 2015 roku dostępne będą do zwiedzania wnętrza mieszkań zaprojektowane przez Adolfa Loosa. Loos zaprojektował je w latach 1907 - 1932 na zlecenie bogatych rodzin żydowskich.

Po drugiej wojnie światowej większość wnętrz uległo zniszczeniu, do dzisiaj zachowało się zaledwie osiem. Trzy z nich będzie można zwiedzać - mieszkania na ulicy Klatovskiej 12, Bendovej 10 oraz Brummel House na ulicy Husovej 58.

Mieszkania są zaprojektowane zgodnie z teorią Raumplanu Loosa stojącą w opozycji do koncepcji planu otwartego Le Corbusiera.

W trakcie modernizacji mieszkania przy ulicy Klatovskiej 12 zespół pod kierunkiem Václava Girsa użył archiwalnych fotografii do odtworzenia wnętrza mieszkania rodziny doktora Józefa Vogla. Repliki mebli wykonano na podstawie wzorów sprowadzonych z innych mieszkań zaprojektowanych przez Loosa.

W przypadku rezydencji na ulicy Bendovej 10 należącej do bogatej rodziny Krausów ciekawe jest połączenie pokoju dziennego i jadalnego oraz ich optyczne powiększenie dzięki systemowi luster. Ponadto pełno tam, typowych dla Loosa, elementów kamiennych i drewnianych - płyt marmurowych oraz mahoniowych. Uwagę zwraca też ciekawy, kamienny kominek.

Brummel House został zmodernizowany dzięki zaangażowaniu prywatnego inwestora, potomka rodziny Brummel.

Źródło: Dezeen

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

marcoo 2020-04-19 13:25:54

Your website is very interesting, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!