Jak lubią mieszkać Polacy?

Jak lubią mieszkać Polacy?

Funkcjonalność, dogodna lokalizacja i wysoki standard - na to najczęściej zwracają uwagę Polacy przy wyborze mieszkania. Co więcej, lubimy, by były urządzone nowocześnie i ergonomicznie.

Po okresie boomu, w ostatnich pięciu latach ceny nieruchomości wróciły do rynkowego poziomu. Szeroka oferta i niewielka różnica cen między lokalami nowymi a używanymi wpłynęły na to, że jesteśmy coraz bardziej wymagający i chętniej wybieramy propozycje z rynku pierwotnego. Co więcej, cena przestała być najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie mieszkania. Polacy obecnie oczekują określonego standardu i wygody.

Czytaj też: Nowoczesna kawalerka w kropki

Lokalizacja i warunki

Decydując się na wybór konkretnego mieszkania, zwracamy uwagę na bezpieczeństwo okolicy, łatwość dojazdu do pracy, szkół, sklepów oraz przychodni. Deweloperzy zauważają róznicę między naszą wiedzą o rynku nieruchomości przed kilkoma laty, a obecnie. Teraz plany zakupowe Polaków są dobrze przemyślane, między innymi ze względu na zaciąganie wieloletniego kredytu hipotecznego - chcemy mieć pewność, że inwestycja przyniesie nam określone korzyści w przyszłości.

Kupujący zadają pytania, porównują i analizują, są dobrze wyedukowani. Starają się uniknąć dodatkowych kosztów życia, więc wybierają osiedla, które zapewnią im na przykład dogodne ceny opłat związanych z użytkowaniem i utrzymaniem budynków – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży i marketingu osiedla Alpha Park na warszawskim Ursusie.

Z tego powodu Polacy, częściej niż kiedyś, odrzucają opcję zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Większą popularnością cieszą się natomiast nowe obiekty zlokalizoane na ogrodzonych, monitorowanych osiedlach. Coraz częściej Polacy przywiązują też wagę do ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań, z jakich korzysta budynek.

- Warto podkreślić, że rynek pierwotny jest segmentem wspieranym przez rząd. Mowa o uruchomionym na początku ubiegłego roku programie „Mieszkanie dla Młodych”, w którym o dopłatę w wysokości 10-15 procent mogą ubiegać się tylko osoby kupujące mieszkania z rynku pierwotnego – zauważa Joanna Bień z portalu Krajowy Rynek Nieruchomości.

Czytaj też: Jak optycznie powiększyć mieszkanie?

Zmieniamy wystrój i urządzamy stylowo

Najczęściej wybieranymi przez Polaków mieszkaniami są lokale 2-3 pokojowe, o metrażu w granicach 60 mkw. Nierzadko wykończone są pod klucz, co pozwala uniknąć wielu problemów, z jakimi trzeba się zmagać przy zakupie mieszkania w stanie deweloperskim. Sporą uwagę przywiązujemy do układu pomieszczeń - powinien pozwalać na ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni i komfortową aranżację mebli, do jakości których również przywiązujemy coraz większą wagę. W badaniu „Jakie meble kupują Polacy” przeprowadzonym przez TNS i Centrum im. Adama Smitha wykazano, że funkcjonalność jest najważniejszym kryterium wyboru zabudowy meblowej.

Urządzając mieszkania Polacy preferują styl minimalistyczny i nowoczesny. Powodzeniem cieszą się też wnętrza w klimacie rustykalnym. Najmniej lubimy aranżacje w stylu glamour.

Według badania, Polacy stosunkowo często decydują się na wymianę mebli. Zgodnie ze statystykami, ściany malujemy co 3-5 lat i wtedy też decydujemy się na zakup nowych mebli. Co ciekawe, wśród powodów wymiany, niemal połowa respondentów wskazuje zużycie starej zabudowy. Chęć zmiany wystroju deklaruje z kolei 1/3 badanych. Najmniejszy odsetek osób decyduje się na nowe meble wtedy, gdy rozpoczyna urządzanie nowego mieszkania.

Możliwości zakupowe i szeroka oferta rynkowa sprawiły, że mieszkanie Polaka niewiele różni się od wnętrz niemieckich, francuskich czy skandynawskich. Dobra sytuacja na rynku nieruchomości i rosnące znaczenie polskich producentów mebli sprawiają, że pod względem dbałości o lokum, znajdujemy się w ścisłej europejskiej czołówce. 

Źródło: Häfele

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!