Sufity Europy

Sufity Europy

Cztery wspaniałe obiekty w różnych zakątkach Europy, różne biura architektoniczne, wiele koncepcji i jeden wspólny mianownik  -  panele akustyczne Heradesign zastosowane w twórczy i innowacyjny sposób.

W trosce o zdrowie

Luksemburskie Centrum Rehabilitacji w Kirchberg to najlepszy dowód na to, jak wiele zastosowań mają panele z wełny drzewnej marki Heradesign. Architekci z biura m3architects – Dell, Lincster  i Lucas zaaranżowali przy pomocy tego produktu obiekt o powierzchni prawie 40 000 m2.  Systemy Heradesign znalazły się w części mieszkalnej, pomieszczeniach medycznych, odnowy biologicznej,  w hali sportowej, stołówce, kawiarni, części administracyjnej, a także na basenie.

Czytaj też: Sufit podwieszany - elegancko i ekonomicznie

Obszary mieszkalne i wypoczynkowe położone są naprzeciwko cichej doliny położonej w sąsiedztwie parku. Szkło, drewno oraz elementy żelbetowe dominujące we wnętrzu idealnie wpisują się w tę atmosferę nadając wnętrzom nowoczesny, jasny i przyjazny charakter.

Efekt ten wzbogacają sufity Heradesign, które zdobyły uznanie projektantów dzięki swoim walorom estetycznym i wysokiej funkcjonalności. Menadżer projektu, Jurgen Simon, wyjaśnia:

Przede wszystkim płyty Heradesign odznaczają się najwyższymi parametrami akustycznymi.  To głównie z tego powodu zastosowaliśmy je w pomieszczeniach, w których panuje zazwyczaj wysoki poziom hałasu, takich jak hala sportowa czy gabinety odnowy biologicznej. Z kolei dzięki wysokiej odporności na wilgoć (do 90%), mogliśmy zainstalować płyty z wełny drzewnej również na basenie. Innym atutem była też możliwość bezproblemowego zintegrowania systemów Heradesign z elementami oświetlenia i wentylacji.  

Z perspektywy czasu decyzja o zastosowaniu płyt w centrum okazała się strzałem w dziesiątkę czego najlepszym dowodem są pozytywne opinie kuracjuszy oraz personelu.

Uczta dla oczu…

…zapewne właśnie taka idea przyświecała  D. Xavier’owi Martin’owi podczas projektowania restauracji Canela y Clavo w hiszpańskiej miejscowości Xativa. Hiszpanie są znani na całym świecie ze swojego umiłowania do estetyki i nowoczesnych trendów wzorniczych, a budynek Conela y Clavo potwierdza to w niezwykle efektowny sposób.

Ciepłe kolory, naturalne materiały i otwarte przestrzenie stworzyły jasną i nowoczesną atmosferę  idealnie pasującą do restauracji tego typu. Te same elementy (duże pomieszczenia, twarde materiały) stały się jednak przyczyną problemów z akustyką obiektu.

Czytaj też: Sposób na hałaśliwego gościa

Rozwiązanie znaleziono szybko, a wybór Hiszpanów padł na naturalne panele z wełny drzewnej marki Heradesign.  W obiekcie zamontowano  1000 m2 drobnoziarnistych  płyt Heradesign Superfine w naturalnym, ciepłym kolorze. Oprócz niesamowitych właściwości akustycznych projektantom zaimponowały szczególnie właściwości psychofizyczne płyt Heradesign, zwłaszcza możliwość regulowania przez nie mikroklimatu pomieszczeń.  Ich unikalny design pozwolił z kolei na idealne wkomponowanie płyt w wystrój wnętrza restauracji Canela y Clavo. W systemach Heradesign bez problemu zainstalowano też elementy oświetlenia, wentylacji i klimatyzacji, które do dzisiaj zapewniają optymalną atmosferę w restauracji.

Gra kolorów

Dzieci kochają kolory! I właśnie dlatego projektantka Francesca Daffina, projektując jedno z rzymskich przedszkoli, postanowiła zabawić się kolorami.  Zrobiła to za pomocą kolorowych ścian, lamp, mebli i… płyt Heradesign, które idealnie spisały się jako element dekoracyjny, jednocześnie zapewniając przedszkolu odpowiednią akustykę. W „Scuola Dell Infazia” w Rzymie użyto ok. 720 m2 płyt Heradesign Superfine w 16 różnych kolorach, z ukrytymi elementami konstrukcji. Projektantka zdecydowała się na jasne, żywe kolory tęczy – każdy z sąsiadujących ze sobą paneli ma  inny kolor. W efekcie na suficie jasne i ciemne kolory kontrastują ze sobą sprawiając wrażenie „wyginającej się”, świecącej tęczy. Drobnoziarnista struktura płyt Heradesign pozwoliła na nadruk najwyższej jakości, żywych kolorów.  Tym samym, w połączeniu ze szklanymi iluminacjami na ścianach i kolorowymi lampami na suficie, powstało wesołe, kolorowe wnętrze rodem z bajkowej krainy.

Czytaj też: System F - sufit przymocowany do ściany

Życie jak z loftu

Surowy, industrialny klimat i wielofunkcyjność – oto charakterystyczne cechy loftów. To właśnie one sprawiają, że wnętrza tego typu przyciągają specyficzną grupę osób. „Pokaż mi jak mieszkasz, a powiem Ci kim jesteś” – w przypadku loftów to powiedzenie jest szczególnie trafne, ponieważ w szczególny sposób odzwierciedlają cechy osobowości swoich mieszkańców. Nie inaczej było przy rekonstrukcji starego spichlerza zbożowego w Danii. Architekci z duńskiego biura MRDW, Holland & JJW zaprojektowali kompleks luksusowych apartamentów w starym budynku. Realizacja trwała około dwóch lat. Stalowe belki, beton dekoracyjny i wielkie okna to największe wyróżniki tego, wręcz kipiącego indywidualizmem, wnętrza. Efekt to eleganckie, przyjemne wnętrze wręcz stworzone dla indywidualistów.

Podstawowym warunkiem prowadzenia przyjemnego, komfortowego wśród otwartych przestrzeni i wysokich sufitów była adaptacja akustyczna pomieszczenia.  Aby upewnić się, że design nie ucierpi na rozwiązaniach akustycznych, architekci zdecydowali się na zastosowanie płyt Heradesign. W budynku wykorzystano 3000 m2 czarnych płyt Heradesign w towarzystwie eleganckich, stalowych ram. Efekt? Stylowe wnętrze w sam raz dla indywidualistów.

Źródło: Knauf AMF

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!