Okno melancholijne czy pogodne?

Okno melancholijne czy pogodne?

Aby w mieszkaniu czuć się swobodnie,wnętrze powinno być ciepłe,przyjazne i zgodne z naszymi wyobrażeniami.Dodatkowo podobno wygląd mieszkania świadczy o jego domownikach.Jeśli zatem próbujemy poznać bliżej jakąś osobę warto przyjrzeć się kolorystyce dominującej w jej mieszkaniu.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kolory, którymi otaczamy się na co dzień stanowią formę komunikacji niewerbalnej i jako takie dają pole do popisu pasjonatom psychologii. Wnioski na temat osobowości człowieka można wyciągnąć na podstawie ubioru, jednak znacznie więcej dowiemy się z obserwacji jego pokoju. Jeśli nie przyciągnie naszej uwagi kolorystyka ścian, wówczas warto rozejrzeć się dokładniej i zatrzymać wzrok na dodatkach. O ile bowiem aranżacja pomieszczenia niekoniecznie musi trafiać w gusta i być dziełem użytkownika, elementy wykończeniowe, takie jak rolety nadają całości rys indywidualizmu, a przez to stają się bardzo wymowne. Naprzeciw zróżnicowanym oczekiwaniom wobec designu wychodzi moda, promując w tym sezonie dwa przeciwstawne kolory, odpowiadajądajace różnym potrzebom – pogodną zieleń oraz stonowany fiolet.

Gdy planujemy zastosowanie intensywnej zieleni na dużych płaszczyznach zalecane jest jednak zachowanie ostrożności. Wyraziste barwy optycznie zmniejszają pomieszczenie i w dłuższej perspektywie mogą męczyć wzrok. Dobrym rozwiązaniem jest pomalowanie na zielono dwóch ścian i pokrycie pozostałej powierzchni brązem, jasnym beżem lub uniwersalną bielą.Gdy obawiamy się zbyt mocnego efektu finalnego,warto pomyśleć o zaciemniających roletach i ograniczeniu do jednego koloru. Możemy do nich dobrać współgrający wizualnie dywan oraz akcesoria, takie jak pościel, narzuta czy obrazy. Niebagatelną rolę odegra także odpowiednie oświetlenie.

Jeśli jednak, zmęczeni zawrotnym tempem codzienności preferujemy atmosferę spokoju, nic tak nie ukoi naszych nerwów jak delikatny fiolet. Kolor ten, kojarzony z duchowością, uspokaja i zachęca do melancholii, łagodzi stres i przeciwdziała bezsenności. Chętnie otaczają się nim introwertycy i artyści, gdyż roztacza aurę tajemniczości i niedopowiedzeń. Jest synonimem dyskretnej elegancji, nie ma więc ryzyka, że pewnego dnia obudzimy się z niepokojącym uczuciem przesytu. Purpura, fuksja, fiolet, bordo, burgund - cieszą oko i wpisują się w najnowsze, jesienne trendy, a przy okazji dobrze komponują się niemal z każdym innym kolorem.

Osoby lubiące ciemną kolorystykę mogą zdecydować się na ściany utrzymane w modnej tonacji ciemnej śliwki, warto jednak pokusić się o ich rozświetlenie. Taką rolę spełnią szklane oraz srebrne dodatki oraz delikatne rolety.Lawendowa propozycja to udane dopełnienie każdego wnętrza. Dzięki niemal terapeutycznemu oddziaływaniu tej barwy, doskonale sprawdzi się przede wszystkim w sypialniach oraz pokojach dziecięcych, a więc miejscach służących wypoczynkowi oraz relaksowi.

Bez względu na to, czy do aranżacji wnętrza wybierzemy pogodną zieleń, melancholijny fiolet czy jakikolwiek inny kolor, pamiętajmy o jednym. Barwy nie tylko nadają pomieszczeniu pożądany charakter, ale także odzwierciedlają naszą osobowość i wpływają na codzienne samopoczucie. Otaczajmy się więc takimi odcieniami, które nie tyle wpływają na ogólną estetykę, co pozostają w zgodzie z naszym usposobieniem. Tylko wtedy będziemy czuć się komfortowo we własnym domu.

Źródło:Lotari

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!