Bravos - hiszpański design podczas Łódź Design Festival

Bravos - hiszpański design podczas Łódź Design Festival

Kurator i architekt wystawy: Juli Capella

Wernisaż i oprowadzanie kuratorskie po wystawie odbędzie się w sobotę, 11.10. o godzinie 11:00.

Juli Capella postanowił przedstawić 21 projektantów i 21 przedmiotów przez nich zaprojektowanych – przedmioty prezentowane są na tle dużego portretu ich autora. Celem wystawy jest prezentacja współczesnej hiszpańskiej awangardy przez pokazanie pozornie niejednorodnej grupy projektantów (punktem wspólnym jest to, że wszyscy urodzili się po roku 1960), dobranej według kryterium wysokiej jakości ich projektów. Pomimo różnorodności stylów jakie prezentują, można zaobserwować pewne cechy wspólne autorów. Są to twórcy, którzy studiowali w szkołach designu – nie są samoukami ani absolwentami innych kierunków, jak bywało we wcześniejszych dekadach. Wielu z nich ukończyło edukację za granicą. Jeśli jest coś co ich definiuje, to właśnie silna indywidualność i pragnienie, by zdystansować się od pozostałych projektantów.

Przed zdjęciami projektantów, zrobionymi w ich pracowniach, eksponowane są ich prace: od reinterpretacji tradycyjnego krzesła wiklinowego lub pojemników symulujących barykadę, po miejski stojak na rowery czy wazon wykonany z wycieków ropy. Prezentowane przedmioty podejmują tematy, które według kuratora wystawy, tworzą rodzący się design hiszpański XXI wieku: wyzwania dotyczące ochrony środowiska, konceptualizacja rozwiązywania problemów, interdyscyplinarność, wrażliwość społeczna. Projektom nie brak też szczypty ironii i humoru. Niektóre z przedmiotów produkowane przez renomowane firmy współistnieją z ryzykownymi projektami często produkowanymi przez samego projektanta w niewielkim nakładzie czy jako prototypy w projektach pilotażowych. Poza zastosowaniem najnowszych technologii, w procesie produkcji korzysta się często z technik zapożyczonych z tradycyjnego rzemiosła.

Juli Capella

Juli Capella, urodzony w Barcelonie w 1960 r., ukończył Wyższą Szkołę Architektury w Barcelonie i pracuje jako projektant i architekt. Założył czasopisma poświęcone projektowaniu „De Diseño” i „Ardi”, i kierował nimi. Prowadził także dział poświęcony projektowaniu w czasopiśmie „Domus”. Jest autorem różnorodnych książek, w tym New Spanish Design oraz Tiny Architecture. Był kuratorem wystaw krajowych i międzynarodowych, w tym A la CastiglioniVanity Case by Starck, Industrial Design czy Tapas. Spanish Design for Food.

Zorganizował biennale Barcelona Spring Design. Od 1985 r. pisze artykuły o projektowaniu, architekturze i problematyce kulturalnej, ukazujące się w publikacjach ogólnokrajowych i międzynarodowych. Od 2006 r. „El Periódico de Catalunya” drukuje jego cotygodniowy felieton. Jako architekt zaprojektował centra rekreacyjno-rozrywkowe Zig-Zag w Murcii i Heron City w Barcelonie; hotele Omm i Diagonal w Barcelonie, a także budynek wielofunkcyjny Espai Ridaura w Gironie. Jego najnowsze prace z zakresu projektowania wnętrz można podziwiać w sklepach Camper z obuwiem turystycznym w Madrycie, Wiedniu i Tokio, w restauracjach Jaleo Minibar by José Andrés w Waszyngtonie.

Aktualnie prowadzi – wspólnie z Miquelem Garcią – studio Capella Garcia Arquitectura w Barcelonie, zajmujące się opracowywaniem projektów i planów urbanistycznych i projektów architektonicznych oraz projektowaniem wnętrz.

Projektanci i ich projekty:

Antoni Arola
Lampa/ Lámpara / Lamp Moaré

Martín Azúa
Taboret/ Taburete / Stool Flod

Nacho Carbonell
Rzeźby / Esculturas / sculptures Concrete Animals

Curro Claret
Wazon / Florero / Flower vase Chapapote

CuldeSac
Stolik / Mesita / Table Bowler

díez+díez diseño
Lampa / Lámpara / Lamp Kyoto

El Último Grito
Przedmiot uniwersalny / Objeto polivalente / Multipurpose object Mico

Emiliana Design Studio
Doniczka / Jardinera / Window box ZigZag

Luis Eslava
Lampa / Lámpara / Lamp Tria

Guillem Ferran
Krzesło / Silla / Chair Colgador

Joan Gaspar
Doniczka / Jardinera / Window box Drink

Martí Guixé
Siedzisko / Asiento Xarxa / Xarxa Sofa

Jaime Hayón
Lampa / Lámpara / Lamp Josephine M

Lagranja
Stojak na rowery / Aparcabicicletas Key / Bicycle stand

Ernest Perera
Przedmioty do przechowywania / Piezas de almacenaje / Storage objects Aurea

Diego Ramos
Krzesło / Silla Wrinkle’s Beauty (con / with/ z Luis Eslava)

Mario Ruíz
Głośnik / Altavoz SoLine / Loudspeaker

Héctor Serrano
Lampa / Lámpara / Lamp V

Stone Designs
Pojemniki / Contenedores / Containers Guerrilla

Ramón Úbeda
Taboret / Taburete Cul de Luxe / Stool (con / with / z Otto Canalda)

Patricia Urquiola
Fotel / Butaca / Armchair Maia
Zdjęcia/Photos by: Rafael Vargas

Wystawa została przygotowana i zorganizowana przez Hiszpańską Agencję Współpracy Międzynarodowej na Rzecz Rozwoju (AECID) Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Współpracy Hiszpanii.

Więcej: www.lodzdesign.com

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!