Jak przygotować podłoże pod wykładzinę?

Jak przygotować podłoże pod wykładzinę?

Jednym z wygodniejszych materiałów do wykończenia podłóg jest wykładzina. Łatwość utrzymania czystości, mnogość wzorów i kolorów dostępnych na rynku i uniwersalność sprawiają, że są chętnie wybierane przez wielu klientów. Odpowiednie przygotowanie podłoża zwiększy trwałość podłogi i sprawi, że będzie służyła przez długie lata.

W pomieszczeniach, w których podłoga jest narażona na dużą wilgoć i trudne zabrudzenia, dobrze sprawdzają się wykladziny elastyczne. Są one popularne także w obiektach sportowych i budynkach użyteczności publicznej. Do sypialni i pokoju dziecka znacznie lepszym rozwiązaniem będą wykończenia miękkie, dywanowe - są zdecydowanie bardziej przytulne i nadają wnętrzu przyjemnego ciepła. 

Jednak zakup wykładziny, wpisującej się w aktualne trendy i starannie przemyślaną koncepcję aranżacyjną, to dopiero połowa sukcesu. Jeśli chcemy, aby tak wykończona podłoga stała się wizytówką wnętrza i zachowała swój reprezentatywny wygląd przez długi czas, warto w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Aby trafnie ocenić jego stan i prawidłowo je ukształtować powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

Jeśli betonowe wylewki są poprawnie wykonane i zagruntowane, wykładziny dywanowe można układać bezpośrednio na nich. Przy przeprowadzaniu remontu niezbędne jest dokonanie dokładnych oględzin stanu posadzki, pamiętając przy tym, że powierzchnia podkładu pod wykładzinę podłogową musi być równa, stabilna i wytrzymała. Warunkiem niezbędnym jest również dokładne jej oczyszczenie i osuszenie. Im lepsze przygotowanie podłoża, tym trwalszy uzyskamy efekt - unikniemy niebezpieczeństwa odkształceń i przetarć na niewielkich nawet nierównościach.

Intensywna eksploatacja, ciąłe obciążenie i poddawanie działaniu wielu czynników może powodować pękanie jastrychów, ich wykruszanie i rysowanie. Nawierzchnia powinna być naprawiona jeszcze przed gruntowaniem i nałożeniem warstwy wygładzającej. Dobrze przeprowadzona reperacja jest nieozdowna w zapewnieniu stabilności podłoża i zabezpieczeniu przed kolejnymi uszkodzeniami. Na powierzchni, do której zostanie przyklejona wykładzina nie mogą występować żadne nierowności i zgrubienia.

Oczyszczone podłoże należy następnie dobrze zagruntować, co ma na celu wzmocnienie podłogi, wyrównanie jej chłonności oraz zapewnienie dobrej przyczepności wykładziny - wilgotność wylewki betonowej nie powinna przekraczać 2 proc. Instrukcje załączane przez producentów wykładzin wskazują maksymalną wartość dla tego parametru w odniesieniu do różnego rodzaju powierzchni.

Właściwe przygotowanie podłoża jest najważniejszym etapem w procesie instalacji wykładzin, decydującym o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Tylko zastosowanie wysokiej jakości materiałów w połączeniu z fachowym wykonawstwem gwarantuje długoletnią i bezproblemową eksploatację podłogi.

Źródło: Uzin Polska

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!