Jak stworzyć udaną aranżację okna?

Jak stworzyć udaną aranżację okna?

Długie, krótkie, wzorzyste czy gładkie? Dobór firanek i zasłon może stanowić problem. Zabierając się za aranżację okien należy zwrócić na kilka ważnych szczegółów, takich jak wielkość pomieszczenia, czy jego nasłonecznienie.

Nasłonecznienie i kolory

Przy wyborze firanek i zasłon ważny jest stopień nasłonecznienia pomieszczenia. Jeśli dostęp światła jest ograniczony, do dekoracji okien powinniśmy użyć lekkich i delikatnych siatek, na przykład subtelnych markizet. Unikniemy tym samym dodatkowego zaciemnienia pokoju. Warto również zwrócić uwagę na odpowiedni odcień bieli - odbijający więcej światła, niż otrzymał. Jeżeli wnętrze jest mocno nasłonecznione, należy skorzystać z grubszych materiałów, a nawet zasłon. Ograniczymy tym samym nagrzanie pokoju, co jest szczególnie istotne latem, kiedy upał potrafi dotkliwie uprzykrzyć przebywanie w domu. Musimy pamiętać również, aby dobrać firankę czy zasłonę do koloru ścian. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są odcienie zbliżone do barw pokoju – tworzy to wrażenie spójności i harmonii. Zwolennikom odważniejszych kombinacji zalecamy silne skontrastowanie kolorów – dzięki temu okno będzie wyróżniającym się elementem wnętrza. Pamiętajmy również, że ciekawe efekty wizualne osiągniemy różnicując materiały i ich faktury, na przykład sztywne z lejącymi czy matowe z błyszczącymi.

Wielkość pomieszczenia ma znaczenie

Kolejną ważną kwestią jest rozmiar pokoju, w którym chcemy udekorować okno. Przy większych pomieszczeniach możemy bez obaw sięgnąć po duże ornamenty, siatki ażurowe lub gipiurowe aplikacje. Jeśli pokój jest niewielki, starajmy się stosować lekkie, jasne materiały z niewielką liczbą detali. Dzięki temu pomieszczenie stanie się optycznie większe, a my nie przytłoczymy okien. Pamiętajmy, że tkaniny powinny wpasowywać się i dopełniać wnętrze, a nie je przesłaniać. Nie przesadzajmy z dodatkami – czasem mniej znaczy lepiej.

Spójność i detale

Jeśli chcemy cieszyć się wyjątkowymi aranżacjami, podejdźmy do tematu profesjonalnie i rozplanujmy dekorację okien w całym domu. Całość musi być spójna i nie chodzi rzecz jasna o to, aby wszystkie okna wyglądały tak samo, ale aby całość ze sobą współgrała. Do jadalni, kuchni, łazienki dobieramy najczęściej firany krótsze lub zazdrostki. W salonie i sypialni, gdzie obok walorów estetycznych istotny jest także odpowiedni nastrój, możemy pozwolić sobie na powieszenie dłuższych i ciemniejszych. Jeśli nie jesteśmy do końca zadowoleni z wyglądu naszych okien (zbyt szerokie, zbyt wąskie, itd.), to odpowiednio dobrana firanka pozwoli nam na ukrycie ich mankamentów. Zwróćmy także uwagę na to, co jest za oknem. Jeśli roztacza nam się widok na piękny krajobraz, podwórko, ogród, to nie przesłaniajmy go ciężkimi, mocno wzorzystymi firankami. Wybierając zasłony, kierujmy wzrok głównie ku długim modelom, zawieszonym około 1,5-2 cm nad podłogą. Krótkich używamy jedynie, gdy nie pozwalają nam to stojące obok okna meble czy dodatki.

Źródło: Haft

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!