Jak uniknąć wpadek przy urządzaniu mieszkania?

Jak uniknąć wpadek przy urządzaniu mieszkania?

Remont i urządzanie mieszkanie to zarazem ekscytujący, jak i trudny moment. Z jednej strony mamy okazję zaaranżować mieszkanie w całości według swoich pomysłów, z drugiej - może się okazać, że to proces wymagający podejmowania wielu decyzji, których czasem możemy nie być do końca pewni. Jak sprostać temu zadaniu?

Przystępując do urządzania własnego domu czy mieszkania, prędzej czy później spocznie na nas poczucie odpowiedzialności. Od nas będzie zależało, czy wnętrza będą komfortowe, czy spełnią oczekiwania nasze i pozostałych domowników oraz czy będziemy zadowoleni z efektu końcowego. Ograniczony budżet i czas na pewno nie pozwolą na wnętrzarskie rewolucje co miesiąc. Wybór wyposażenia i umeblowania powinien zatem odbywać się z pełną świadomością i przy założeniu na ile lat ma nam ono wystarczyć. Poza wytrzymałością i długowiecznością materiałów należy zwrócić uwagę, czy wszystkie razem ze sobą grają i tworzą spójną całość odpowiadającą naszemu gustowi.

Kolor na pierwszym planie

Po podjęciu podstawowych decyzji, dotyczących np. rodzaju podłogi (lite drewno, deska warstwowa, panele), przychodzi czas na drobniejsze, jednak nie mniej ważne rozstrzygnięcia. Rola, jaką pełnią we wnętrzu kolory, jest nie do przecenienia – umiejętnie dobrane barwy potrafią wyeksponować atuty i ukryć mankamenty przestrzeni, powiększyć i rozjaśnić wnętrze, a także wprowadzić do niego określony nastrój.

Podstawowy podział na barwy ciepłe i zimne to nie wszystko. Każdy kolor ma swoje odcienie – nawet biel może nas zaskoczyć. Warto więc nie kierować się jedynie osobistymi preferencjami i panującymi trendami, ale krytycznie przyjrzeć się wnętrzu. Podstawowa zasada, mówiąca o tym, że ciepłe kolory „przybliżają”, zmniejszając wnętrze i nadając mu przytulności, zimne zaś „oddalają” i powiększają, działa, jak każda reguła, z pewnymi wyjątkami. Delikatna, rozbielona szarość, faktycznie może powiększyć dobrze doświetlone wnętrze. Ciemny odcień tego samego koloru zastosowany w małej przestrzeni, przytłoczy ją i zmniejszy optycznie.

Sztuczki wyobraźni

Należy wreszcie pamiętać o tym, że dobrze skrojone wnętrze to harmonia wielu żywiołów – umiejętne zestawienia kolorystyczne mogą być kluczem do sukcesu nawet w najprostszej, minimalistycznej aranżacji. Obecnie wiele firm wychodzi na przeciw oczekiwaniom klienta i udostępnia na swoich stronach internetowych specjalne narzędzia, które umożliwiają stworzenie wizualizacji wnętrza. Dzięki temu możemy zobaczyć różne projekty i opcje do zastosowania w naszych wnętrzach bez konieczności zatrudniania architekta wnętrz - nie każdy może sobie na niego pozwolić.

Dzięki takiemu aranżatorowi nie musimy być skazani jedynie na własną wyobraźnię, która potrafi płatać figle. Możemy za to przetestować rozmaite zestawienia i zweryfikować wszystkie pomysły i założenia. Solidne przygotowanie i przemyślane decyzje – to klucz do satysfakcji, która sprawi, że oceniając efekt naszej pracy, poczujemy się jak projektanci wnętrz. 

Źródło: Drzwi i podłogi VOX

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!