Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do wnętrza?

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do wnętrza?

Dobrze zaplanowane oświetlenie wnętrza może optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenie, podwyższyć niskie lub po prostu stworzyć odpowiedni klimat - czy do relaksu, czy do pracy.

Każde z domowych pomieszczeń ma inny charakter i spełnia inne zadanie. Z tego względu potrzebujemy w nich zróżnicowanego oświetlenia. Podstawą jest oświetlenie ogólne, czyli lampy sufitowe, które powinny znaleźć się w każdym wnętrzu. Wiszące lampy i żyrandole umieszczone na odpowiedniej wysokości jednolicie doświetlają dużą przestrzeń. Innym rodzajem oświetlenia ogólnego są plafony i coraz częściej stosowane oświetlenie wbudowane w sufit podwieszany. W przypadku zdecydowania się na to ostatnie, możemy wybierać między punktowymi halogenami lub liniowymi laśmami LED. Tego typu oświetlenie jest nowoczesne i gwarantuje rozproszone światło, które optycznie podwyższa pomieszczenie.

Poza górnym oświetleniem warto zaplanować jeszcze inne źródła światła. Im jest ich więcej, tym mamy więcej możliwości oświetlenia całego pomieszczenia, które dzięki temu może pełnić różne funkcje i przybierać różne oblicza. Do wyboru mamy: oświetlenie boczne, lampy stojące podłogowe i stołowe, a każde z nich powinno być jednocześnie funkcjonalne i estetyczne.

Dlaczego warto zamontować oświetlenie boczne? Umiejętnie rozmieszczone oświetlenie kinkietowe pozwoli nam zniwelować nieco mankamenty pomieszczenia. Te, które emitują pionowy strumień optycznie je podwyższają, a te ze strumieniem poziomym – poszerzą. Kiedy mamy zaś do czynienia z pomieszczeniem wąskim i długim, należy mocniej oświetlić krótkie ściany, dzięki czemu poprawią się proporcje wnętrza. Takim światłem możemy też podkreślić ulubione obrazy czy rzeźby. Na szczęście, producenci opraw oświetleniowych oferują szeroką gamę nowoczesnych form i rozwiązań, które niczym nie przypominają staroświeckich kinkietów z domów naszych babć.

Lampy stojące także odgrywają ważną role. W salonie są niezastąpione, gdy wieczorem chcemy odpocząć i wyciszyć się przed nocą. W sypialni, gdzie mocnego światła potrzebujemy sporadycznie, mogą pełnić przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Są też niezbędne w miejscach do czytania czy na biurku w pokoju dziecięcym i domowym biurze – tam powinny być to źródła emitujące skupione światło o większym natężeniu.

Rodzaj instalowanych źródeł światła, ich umiejscowienie, rozmieszczenie i natężenie światła powinny odpowiadać naszym potrzebom. Czasem jednak te potrzeby zmieniają się w ciągu dnia. Przydatnym rozwiązaniem może okazać się np. przy lampkach nocnych lub w oświetleniu pokoju dziecka będą więc ściemniacze. Urządzenia te pozwalają dowolnie ustawiać natężenie światła, dzięki czemu nie trudno uzyskać klimat podobny do tego, który towarzyszy świetle świec.Niektóre z urządzeń wyposażone są w pilot, dzięki czemu możemy zdalnie operować światłem. Warto pamiętać, że urządzenia te wydłużają żywotność źródła światła i przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.

Źródło: EcoEnergy

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!