Copper and the Home - 30.09.2014

Copper and the Home - 30.09.2014

Rozpoczęła się kolejna edycja międzynarodowego konkursu „Copper and the Home”. Jest on adresowany do młodych projektantów oraz studentów wzornictwa. Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszej formy użytkowej wykonanej z miedzi. Projekty można przesyłać do 30 września 2014 roku.

Konkurs „Copper and the Home” od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród polskich projektantów i studentów wzornictwa. W zeszłym roku doczekaliśmy się polskiego laureata w kategorii studenckiej. Praca B-side Michała Holcera, studenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - kran wykonany z miedzi, który jednocześnie podaje mydło oraz wodę - została wyróżniona za innowacyjne wykorzystanie miedzi w celu podwyższenia standardu higieny w toaletach w miejscach publicznych. 

„Miedź oferuje szerokie możliwości produkcyjne oraz zastosowanie w przedmiotach takich jak dekoracyjne oprawy oświetleniowe, wazy i lustra, armatura drzwiowa, elementy wystroju wnętrz, ścianki działowe, posadzki oraz grzejniki. Jest także materiałem przeciwdrobnoustrojowym, co oznacza, iż eliminuje ze swojej powierzchni bakterie, wirusy i grzyby” - komentuje Michał Ramczykowski, szef Polskiego Centrum Promocji Miedzi. Ta cecha miedzi daje projektantom możliwość podniesienia poziomu higieny w domu oraz w miejscach publicznych i szpitalach, gdzie infekcje rozprzestrzeniają się najszybciej. Ta właściwość miedzi została wykorzystana m.in. w nagrodzonej pracy Michała Holcera.

Konkurs „Copper and the Home” jest adresowany do  projektantów oraz studentów wzornictwa, którzy do dnia zakończenia przyjmowania zgłoszeń nie ukończą 40 roku życia. Zadaniem uczestników jest reinterpretacja przedmiotów codziennego użytku, z wykorzystaniem estetycznych oraz technicznych zalet miedzi i jej stopów. Każda praca powinna zostać przygotowana z myślą o użytku w domach jako meble, elementy oświetlenia, akcesoria domowe lub przedmioty dekoracyjne. 

Prace konkursowe, które można nadsyłać do końca września 2014 roku, oceni jury złożone z ekspertów w dziedzinie architektury i wzornictwa. W jego skład wejdą: architekt Marco Ferreri, architekt i projektant Roberto Paoli, architekt i krytyk w dziedzinie wzornictwa Marco Romanelli.
Zwycięzca w kategorii profesjonalnych projektantów otrzyma nagrodę wysokości 4 000 euro, zdobywca drugiego miejsca 2 500 euro. Wyróżniony w kategorii studenckiej odbierze nagrodę wysokości 1 500 euro. 

Organizatorem „Copper and the Home” jest Włoski Instytut Miedzi (Instituto Italiano del Rame). W  Polsce oficjalnym partnerem wydarzenia jest Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM).

Więcej: www.copperconcept.org

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!