Jak przygotować podłoże pod montaż wykładziny?

Jak przygotować podłoże pod montaż wykładziny?

Montaż wykładziny podłogowej wydaje się rzeczą prostą, nie wymagającą specjalnych przygotowań. Takie myślenie jest błędem - niezmiernie istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża.

Gruntowne przygotowania

Wylewka betonowa (zwana popularnie jastrychem) musi być przede wszystkim odpowiednio sucha. Jej wilgotność nie powinna przekraczać 2%. Jeśli przy badaniu wilgotności podłoża wartość ta będzie przekroczona, należy wstrzymać się z montażem i doprowadzić wylewkę do odpowiedniego stanu – poprzez wygrzewanie i wymianę powietrza w pomieszczeniu.

Innym bardzo istotnym parametrem podłoża jest jego równość. Kontroluje się ją za pomocą dwumetrowej łaty, którą układa się na powierzchni i sprawdza prześwity. Szczeliny pod łatą nie powinny być większe niż 2-3 milimetry. Oczywiście większe powierzchnie powinny posiadać odpowiednie dylatacje, a wszelkie pęknięcia jastrychu należy ocenić i w razie potrzeby podjąć działania naprawcze.

Wymagany stan podłoża gotowego do montażu będzie różnił się w zależności od rodzaju wykładziny, którą planujemy ułożyć. W przypadku wykładziny dywanowej w zupełności wystarczy równa i dobrze zatarta wylewka betonowa. Bardziej wymagające są wykładziny PCV - wszelkie nierówności będą się na takiej wykładzinie odznaczały, dlatego w ich przypadku konieczne jest wykonanie wylewki wygładzającej. 

Nastęony krok

Gdy zostanie dokonana ocena podłoża i zidentyfikowane zostaną wszelkie podejrzane pęknięcia może się okazać, że wylewka wymaga pewnych działań naprawczych. Spękania i dylatacje należy pogłębić, a następnie poprzecznie ponacinać i sklamrować. Klamrowanie polega na umieszczeniu w poprzecznych nacięciach specjalnych (umiejscowionych co około 10-15 cm) metalowych klamr i zalaniu ich odpowiednią żywicą.

Jeśli zachodzi taka potrzeba podłoże należy zagruntować – w całości lub tylko jego fragmenty, a następnie zaszpachlować. Jeśli zaś powierzchnia jest nierówna, najlepiej całą ją przeszlifować. Po zakończeniu prac naprawczych i wyrównujących, wylewkę należy bardzo dokładnie odkurzyć.

Co zrobić, gdy na podłożu była wcześniej inna wykładzina?

Gładkie i równe podłoże to podstawa idealnie prezentującej się wykładziny, niezależnie od tego czy jest mowa o nowym jastrychu czy też o wylewce na której było już kiedyś zamontowane inne pokrycie podłogowe.

Przed przystąpieniem do montażu wykładziny oczywiście należy pozbyć się starej podłogi i pozostałości chemii montażowej po niej. W przypadku profesjonalnego montażu poprzedniej okładziny to zadanie może nie być łatwe – mocno trzymająca się jastrychu podłoga to dobra rekomendacja poprzednich montażystów, ale i nie lada kłopot dla ich następców. Na rynku dotępne są specjalistyczne maszyny ułatwiające uciążliwe prace. Urządzenia takie precyzyjnie usuwają nawet bardzo dobrze przyklejoną wykładzinę czy deskę podłogową. Świetnie rozprawiają się również z pozostałościami kleju.

Zdjęcia: UZIN Polska

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!