Jak wykończyć wnętrze zgodnie z wybranym stylem?

Jak wykończyć wnętrze zgodnie z wybranym stylem?

Wybierając do aranżacji wnętrza konkretny styl, należy zadbać o najmniejszy szczegół aby całość była harmonijna i spójna. Nawet drobiazgi mogą mieć wpływ na efekt końcowy.

Wnętrze w stylu skandynawskim

Skandynawski styl urządzania wnętrz ma wiele praktycznych zalet, między innymi i tę, że jest bardzo wygodny. Mieszkanie w ten sposób urządzone jest przytulne, jasne i łatwo utrzymać w nim porządek. Warto też zauważyć, że zupełnie niedrogo, a jednocześnie w pełni komfortowo możemy urządzić wnętrza w tym stylu. Jego najważniejsze, a zarazem najbardziej cenione wyznaczniki, to prostota, wygoda i funkcjonalność. W skandynawskich pomieszczeniach sprawdzają się jasne, a najlepiej białe lub lekko zabarwione ściany i meble. Inne kolory  pojawiają się raczej rzadko. Pozostałe elementy wnętrza – poza drewnianymi, bielonymi albo rozjaśnianymi podłogami - usuwają się na dalszy plan. Takie jasne, białe albo prawie białe posadzki, mają ujednoliconą fakturę i kolorystykę drewna, a listwy wykończeniowe mają analogiczną barwę i usłojenie.

Styl naturalny

Naturalny styl w  urządzaniu wnętrz ma wiele atutów, między innymi nad wyraz dobrze znosi upływ czasu, dzięki swojej niewymuszonej prostocie i lekkości. Głównym wyznacznikiem takich stylowych pomieszczeń jest naturalne wyposażenie,  w oparciu o takie surowce, jak  drewno (o naturalnej, ciepłej barwie), kamień, stal, kute żelazo, a także materiałów: lnu, bawełny oraz skóry (np. skórzanych mebli wypoczynkowych. Klimat we wnętrzach naturalnych osiągamy także przy pomocy odpowiedniej barwy ścian –  jasnych oraz pastelowych. Duże znaczenie ma także właściwe doświetlenie wnętrza - okna są duże,  przysłonięte delikatnymi zasłonami lub roletami. W pomieszczeniach o naturalnym stylu nie powinno zabraknąć roślin doniczkowych oraz bukietów ciętych kwiatów.  Właściwym wykończeniem takich wnętrz  są na przykład aluminiowe listwy okleinowane, które przypominałyby z wyglądu naturalne drewno, np. dębu, buku czy jesionu.

Styl kolonialny wnętrza

Te wysmakowane wnętrza charakteryzują się klasycznym wyposażeniem z domieszką ekscentrycznej egzotyki. Pomieszczenia urządzone w tym stylu są komfortowe, a jednocześnie wygodne i przytulne. Dominują w nich naturalne materiały oraz paleta kolorów ziemi: zieleni, beży, brązu oraz ecru.  Meble są zwykle wykonane z egzotycznych, ciemnych, gatunków drewna, często bogato zdobione. Podłogi mogą  być wykonane także z drewna lub z kamienia, płytek ceramicznych w zależności od charakteru i funkcji wnętrza. Elementy tapicerowane najczęściej  wykonuje się ze skóry lub grubego materiału. Okna w pomieszczeniach zasłaniają masywne, ozdobne zasłony, a z zewnątrz  - często okiennice. Dekoracji wnętrz dopełniają figurki, szafki oraz inne drobiazgi – pamiątki z dalekich podróży. W takim stylu dobrze odnajdą się zarówno elementy wykończeniowe w kolorach afrykańskiego hebanu.

Styl nowoczesny

Obecnie należy do jednej z najchętniej wybieranych konwencji wykończenia wnętrz. Jego atuty to funkcjonalność, prostota i wygoda, a  przy tym dużo przestrzeni. Styl nowoczesny hołduje zasadzie im mniej - tym lepiej. Dlatego nie ma w nim miejsca na natłok ozdób i bibelotów. Dominują wnętrza otwarte, bez precyzyjnie zaznaczonych stref – często pomysłem za zaakcentowanie roli wnętrza jest zmiana podłogi. Wówczas niezbędne są listwy wykończeniowe. Podstawowe surowce, z których wykonane są elementy wyposażenia to metal, szkło i kamień. Listwy aluminiowe mogą posłużyć do dekoracji i urozmaicenia ścian, wykończonych płytkami ceramicznymi. Profile cokołowe doskonale przysłonią szczelinę dylatacyjną i podkreślą nowoczesny charakter wnętrza, a listwy z aluminium anodowanego, podkreślą urodę pozostałych metalowych elementów, znajdujących się w pomieszczeniu. 

Źródło: Effector

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

fabianno 2020-04-13 11:47:01

Your page is very interesting, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!