Wygodna sypialnia - jak ją urządzić?

Wygodna sypialnia - jak ją urządzić?

Po ciężkim dniu i jego trudach, z jakimi przyszło nam się zmierzyć odpoczynek jest wymarzonym luksusem. Efektywnemu odprężeniu sprzyja dobrze urządzona sypialnia - powinna być strefą ciszy, estetyczną i komfortową.

Łóżko

Centralnym punktem każdej sypialni jest łóżko - to między innymi od niego zależy nasz spokojny i dobry sen. W zapewnieniu pełnego odprężenia kluczowe znaczenie ma zwłaszcza wielkość, miękkość oraz sprężystość materaca. Istotną kwestią jest odpowiednie ustawienie łóżka w pomieszczeniu – nie powinno zajmować zbyt dużej powierzchni, aby nie utrudniać poruszania się po pokoju. Mebel ten najlepiej ustawić przy ścianie, równolegle lub prostopadle to drzwi. Pamiętajmy, że łóżka nie należy ustawiać na linii okno – drzwi, ponieważ możemy być narażeni na przeciągi.

Dobór kolorów

Wybierając kolor farby do ścian powinniśmy uwzględnić przede wszystkim wielkość naszej sypialni. Jasne barwy skutecznie powiększą nieduże pomieszczenie, a połyskliwa faktura dodatkowo wzmocni ten efekt. W przestronnych wnętrzach dozwolone są kolory ciemne i matowe. Warto także zwrócić uwagę na naturalne oświetlenie sypialni – ciepłe barwy wybierajmy gdy okno znajduje się od strony północnej lub wschodniej, zimne natomiast do pomieszczeń o dużym nasłonecznieniu.

Oświetlenie

Odpowiednie światło ma ogromne znaczenie w tworzeniu klimatu i nastroju wnętrza. Wystrzegać się powinno montażu jednego źródła światła – najlepszym rozwiązaniem jest lampa lub żyrandol wiszący przy suficie oraz oświetlenie punktowe, na przykład w formie lampek nocnych ustawionych na stolikach przy łóżku lub przy telewizorze. Praktycznym rozwiązaniem jest montowanie drugiego wyłącznika głównego oświetlenia przy łóżku, dzięki czemu będziemy mogli zgasić światło bez opuszczania naszej najwygodniejszej strefy w mieszkaniu.

Meble i dodatki

Meblując sypialnię, starajmy się nie wybierać zbyt ciężkich, przytłaczających mebli. Im więcej przestrzeni zachowa pomieszczenie, tym lepiej będzie się nam w nim wypoczywać. Ilość dodatków ograniczmy do minimum. Ramki ze zdjęciami, świeczniki, bibeloty starajmy się ustawiać w innych pomieszczeniach. Kurz na tego typu przedmiotach osiada wyjątkowo szybko, a przecież w przypadku sypialni, która jest przestrzenią niemal tak prywatną jak łazienka, bardzo nam zależy na zachowaniu schludnej i przyjemnej dla oka świeżości.

Drzwi do sypialni

Drzwi każdej sypialni są bardzo ważnym elementem, który powinien gwarantować ciszę i intymność. Najlepszym rozwiązaniem są drzwi jednolite, przez które nie będzie docierało światło z innych pomieszczeń oraz które pozwolą „odgrodzić” się chodź na chwilę od reszty świata. Drzwi bez przeszkleń są także bardziej dźwiękoszczelne, dzięki czemu nikt ani nic nie zakłuci nam spokojnego snu.

Źródło: Porta KMI Poland

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!