Jak zaaranżować mieszkanie w stylu carskiej Rosji?

Jak zaaranżować mieszkanie w stylu carskiej Rosji?

Dla tych, co lubią klimat luksusu we wnętrzu, a jednocześnie nie chcą uciekać się do minimalistycznych i modernistycznych rozwiązań, inspiracją do stworzenia wymarzonej aranżacji mogą być carskie pałace dawnej Rosji.

Imperialistyczny charakter to przede wszystkim zdobienia, złote wykończenia oraz masywne meble. We wszystkim jednak należy zachować umiar, tak aby efket końcowy nie był przytłaczający, ale emanujący dobrym gustem i smakiem.

Ciemne drewno

Geneza specyficznego stylu rosyjskiego sięga połowy XIX wieku, kiedy to rozwijała się architektura sakralna Imperium Rosyjskiego. Podstawą są bogate zdobienia i wzornictwo. Chcąc przenieść te elementy do wnętrza domu należy zadbać przede wszystkim o ciężkie meble i podłogi z ciemnego drewna oraz oczywiście gruby dywan o klasycznym wzorze. W celu znalezienia oryginalnych i niebanalnych sprzętów warto wybrać się na pchli targ lub do sklepu z antykami. Takie miejsca są prawdziwą kopalnią perełek, zwłaszcza że masywne komody i szafy były popularne również w Polsce, przed II wojną światową.

Kolory i detale

Podstawowymi barwami, które koniecznie muszą być obecne we wnętrzu inspirowanym carskim pałacem są odcienie beżu, brązu oraz złota, które można urozmaicać szlachetnym szkarłatem lub na wiele innych sposobów. Jedym z nich może być barwna ceramika, charakterystyczna dla Rosyjskiej arystokracji lub samowar, jednoznacznie kojarzący się z tym krajem. Dodatkami podkreślającymi inspiracje i motyw przewodni wnętrza będą ręcznie robione koronki i serwetki, zasłony wyszywane koralikami oraz tapicerowane meble, których materiał może przybierać drobny, delikatny wzór. Ponadto, atmosfery dopełni kryształowe lustro, złocone ramy oraz oczywiście piec ze zdobionych płytek lub kominek wykończony kafelkami.

Harmonia i umiar

Pomimo że styl carskiej Rosji jest bogaty w zdobienia, dekoracyjne dodatki oraz materiały, nie można przesadzić z ilością ornamentów i detali. Zbyt wiele tego rodzaju upiększeń może spowodować, że zatracimy gdzieś harmonię wnętrza, a uzyskamy w zamian przytłaczający efekt "przekombinowanego" wystroju. Przede wszystkim ma być ciepło, elegancko, przytulnie i komfortowo.

Źródło: Porta KMI Poland

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!