Powrót do polskiego modernizmu lat 50. i 60.

Powrót do polskiego modernizmu lat 50. i 60.

Projekty Tomasza Augustyniaka, Łukasza Smolarczyka i Michała Latki dla firmy Marbet

6 listopada 2013 r. w budynku Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie odbyła się premiera nowych kolekcji mebli Marbet Style oraz sztukaterii Marbet Design, zaprojektowanych przez Tomasza Augustyniaka i duet Michał Latko–Łukasz Smolarczyk. Nowe serie powstały w wyniku współpracy z instytutem, który od wielu lat wspiera producentów w tworzeniu przedmiotów użytkowych o unikatowym designie.

Zaprezentowane kolekcje firmy Marbet nawiązują do stylistyki polskiego modernizmu lat 50. i 60. W harmonijny sposób łączą klasykę rodzimego wzornictwa ze współczesnymi miejskimi trendami. Nadają nowoczesnej przestrzeni publicznej bardziej przyjazny, domowy charakter. Wykorzystują charakterystyczne dla tamtego okresu organiczne linie, symetryczne kontury i przede wszystkim naturalne materiały, takie jak sklejka.

FIN i NEON – lekkie, symetryczne kształty i naturalne tworzywa

Kolekcje FIN i NEON to lekkie formy, które nie przytłaczają wnętrza, ale współgrają z nim i podkreślają jego oryginalność. Sprawiają one, że pozornie niepasujące do siebie style retro i modern znakomicie ze sobą korespondują. Zastosowana w obu kolekcjach precyzyjna linia, z delikatnie zaokrąglonymi bokami, łagodzi geometryczny wzór i nadaje całości wiele wdzięku .

Kolekcja FIN, czyli sofy i fotele tapicerowane z charakterystycznym motywem giętej sklejki, są dostępne w wersji z podłokietnikami lub bez, na podstawie drewnianej w kolorze czarnym lub metalowej – chromowanej. Serię uzupełniają stoliki produkowane w dwóch rozmiarach, z blatem kwadratowym lub prostokątnym.

Kolekcja foteli NEON, produkowana w trzech wersjach gabarytowych może się znakomicie wpisywać w różne przestrzenie, od małych powierzchni do reprezentacyjnych gabinetów. Celowym zabiegiem było powiększenie kolejnych wersji foteli poprzez zmianę szerokości i głębokości, z pozostawieniem tych samych wysokości.

NEON to świeża i oryginalna interpretacja fotela kubełkowego w trzech rozmiarach: S, M i L. Oparcia o regularnym kształcie, podkreślonym z zewnątrz charakterystycznym ścięciem, umieszczone na wysokich nogach, to główna cecha mebli z kolekcji NEON.

– Widoczne stylistyczne odniesienia nawiązują do klimatu tamtych lat: muzyki jazzowej, filmów, mody i przedmiotów codziennego użytku. Przykładem jest zastosowana w kolekcji FIN gięta sklejka w połączeniu z czarnym kolorem nóżek; przywodzi ona na myśl formy telewizorów i radioodbiorników z lat sześćdziesiątych – wyjaśnia Tomasz Augustyniak, projektant.

Wszechobecny styl casual przenika również do naszych wnętrz. Klasyczny, jednorodny podział domu na pokoje  o wyraźnie określonym przeznaczeniu odszedł do lamusa. Dziś pomieszczenia muszą jednocześnie spełniać wiele różnorodnych funkcji: salonu, jadalni, biblioteki. Współczesny człowiek stawia na wygodę użytkowania, dlatego w trakcie procesu twórczego producent mebli, Marbet, zwracał szczególną uwagę na ergonomię i funkcjonalność nowych kolekcji. Jednocześnie obie kolekcje dają użytkownikom dużą swobodę. Dostępność sofy z podłokietnikami i bez nich, możliwość wyboru podstawy drewnianej lub metalowej oraz swoboda wyboru obicia powodują, że meble sprostają najbardziej wymagającym gustom.

Harmonia i energia we wnętrzach za sprawą sztukaterii – duet Latko i Smolarczyk

Nowe kolekcje sztukaterii Marbet Design zaprojektowane zostały przez dwóch utalentowanych projektantów
ze Śląska: Michała Latkę i Łukasza Smolarczyka. Projekty tego zespołu pokazują, że sztukateria może być naprawdę nowoczesna i znakomicie wpisywać się w najnowsze trendy wnętrzarskie.

Wybrane nazwy – HARMONY oraz ENERGY – znakomicie oddają główne wyróżniki nowych kolekcji i role, jakie mają one odgrywać w pomieszczeniach. Pierwsza z nich powinna harmonizować z wnętrzem i stanowić subtelny dodatek, komponujący się z całym otoczeniem. Druga jest niczym mocny akcent – dynamizuje całość i eksponuje przyjętą konwencję.

W skład każdej serii wchodzą następujące elementy: listwy przysufitowe i naścienne, rozety, pilaster i element dekoracyjny.

Obie kolekcje Marbet Design czerpią z historii sztuki, ale zostały dostosowane do współczesnych trendów. Źródłami inspiracji przy ich tworzeniu były również biżuteria oraz ornamenty inspirowane naturą. Podobnie jak w przypadku mebli Marbet Style, nowe serie Marbet Design czerpią wzory z polskiego modernizmu. Nawiązują zwłaszcza do stylistyki retro, która powraca w pracach młodego pokolenia projektantów. Twórcy kolekcji ENERGY i HARMONY odpowiadają na współczesne potrzeby Polaków, dając im możliwość mocnego wyeksponowania swojego indywidualizmu i wyrwania się ponad przeciętność.

Serię HARMONY charakteryzują proste linie i powtarzające się układy. Na szczególną uwagę zasługuje piękna rozeta o prostym geometrycznym wzorze. Natomiast w kolekcji ENERGY przyjęto bardziej wyrazistą i odważniejszą formę. Wykorzystuje ona różnorodne załamania linii i ciekawe opływowe detale. Interesujące jest zastosowanie na ścianach powtarzalnych kwadratów i listew o lekko falującej linii.

Źródło: Marbet

Komentarze

Ilość komentarzy: 2

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

marianoo 2020-04-13 18:31:55

Your website is very cool, i have bookmarked it.

fabianno 2020-04-17 14:48:54

Your website is very interesting, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!