Jak zaaranżować wnętrze w stylu prowansalskim?

Jak zaaranżować wnętrze w stylu prowansalskim?

Prowansja jednoznacznie kojarzy się z Lazurowym Wybrzeżem oraz rozgrzanymi południowym słońcem polami lawendowymi. Cząstkę tej malowniczej krainy możemy przenieść do wnętrza naszego domu, a to za sprawą odpowiedniej aranżacji. Kluczowymi aspektami, którymi należy się kierować jest elegancja i wyrafinowanie charakterystyczne dla tego regionu. Uzyskać je można dzięki zastosowaniu ciepłych barw, naturalnych materiałów oraz dekoracyjnych detali.

Wnętrzarskie inspiracje Prowansją powinny się opierać przede wszystkim na uchwyceniu sielskości i romantyczności. Nieodzowna do tego jest pastelowa kolorystyka ścian i wyposażenia. Meble i dodatki powinny mieć nieco staromodny design, czerpiący z minionych epok - nie może zabraknąć rzeźbionych kształów i licowanych frontów. Taka forma najlepiej prezentuje się w różnych odcieniach bieli i kremu, które w połączeniu z jasnymi kolorami nieba, słońca, morza i kwiatów zaaplikowanymi na ścianach perfekcyjnie oddadzą całą istotę i charakter wytwornej Prowansji. Dodatkowymi elementami potęgującymi szlachetność wystroju są miękkie obicia foteli, falbaniaste zasłonki i subtelne zdobienia.

Dobierając materiały do wystroju tego typu wnętrza, poza drewnem powinno się zwrócić uwagę na ceramikę oraz kamień. Równie dobrze co na podłodze prezentują się one na ścianach, na przykład w kuchni czy wokoło kominka. Do słonecznych wnętrz dobrze będzie pasowała terakota w odcieniach brązu lub szlachetnej, ciemnej czerwieni.

Jak powszechnie wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach - tak jest i tym razem. Chcąc uzyskać we wnętrzu efekt apartamentu w Cannes nie można zapomnieć o obowiązkowych motywach roślinnych. Mogą się one pojawić w formie bukietów suszonych kwiatów, ziół na kuchennym parapecie lub też płatkach lawendy obecnych na przedmiotach codziennego użytku. Ponadto nieodzownym elementem sielskiej Prowansji są koronkowe serwetki, haftowane obrusy oraz lniane firanki. Taka romantyczna otoczka uchroni wnętrze od efektu zbędnego przepychu, jednocześnie wprowadzając przytulną i rodzinną atmosferę.

Źródło: Dekoral

Małgorzata Kurczak

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

marianoo 2020-04-20 23:52:57

Your website is very interesting, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!