Wystrój wnętrz - kraciaste akcenty

Wystrój wnętrz - kraciaste akcenty

Kraciaste wzory w pastelowych kolorach znajdują zastosowanie szczególnie przy aranżacjach pokoju dziecięcego. Wesołe barwy idealnie wpasowują się w charakter wnętrza i stanowią ciekawy akcent uzupełniający całość.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, że łączenie różnych wzorów daje efekt niespójności i bałaganu, zestawienie kratki z paskami, groszkami czy innymi ornamentami jest doskonałym pomysłem. Aranżując pokój dla dziecka trzeba pamiętać, że ma on być interesujący, pozbawiony nudy i surowości. We wszystkim należy jednak zachować umiar i trzymać się zasady wspólnej palety barwnej dla różnych graficznych motywów. Świetnym zabiegiem dekoracyjnym jest wprowadzenie do jednorodnego, neutralnego kolorystycznie wnętrza kilku elementów w intensywną kolorową kratkę.

Dekorując pokój dziecka mamy do czynienia z szerokim wyborem kraciastych produktów na rynku. Zarówno estetycznym, jak i funkcjonalnym dodatkiem będzie z pewnością lambka z abażurem w kratkę. Można pójsć dalej i wzór zaaplikować na ścianie, w formie tapety, bądź też jako akcent w formie naklejki przylepionej do drzwi czy mebli.

Można też zdecydować się by kratka była dekoracyjnym motywem przewodnim wnętrza i łączyć różne jej odmiany - to wymaga trochę większej wprawy. Warto wtedy przy zbliżonej kolorystyce wzoru zestawiać kilka jej rodzajów, różniących się  wielkością czy gęstością wzoru. Można zastosować duży i jasny wzór na zasłonach i ozdobnych poduchach, a odrobinę mniejszy i ciemniejszy – na narzucie łóżka. Mnogość kraciastych deseni nadaje wnętrzu rustykalny charakter.

Moda na kratki we wnętrzach trwa już wiele lat. Po raz pierwszy pojawiły się kraty na ścianach wiktoriańskich męskich gabinetów, potem wraz z modą powróciły w latach 20 i 40 ubiegłego wieku. Dziś znowu pojawiają się na wybiegach i we wnętrzach. O kratce vichy, regularnej i delikatnej marzą najczęściej mamy noworodków. Nastolatki chętniej sięgają po klasyczne tartany czyli kraty szkockie. Jedno jest pewne, w tym sezonie zarówno na spódnicy jak i we wnętrzu kratka jest motywem obowiązkowym.

Źródło: Kids Town

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!