20 cali obrazu najwyższej jakości

20 cali obrazu najwyższej jakości

Już w listopadzie do polskich dystrybutorów trafi pierwszy na świecie 20-calowy tablet wyświetlający obraz w jakości 4K. Urządzenie wyprodukowała firma Panasonic i jest dedykowane użytkownikom biznesowym, a szczególnie architektom, grafikom oraz przedstawicielom branży handlowej i medycznej.

Jakość 4K jest na rynku pojęciem dość nowym, pewnie jeszcze nie wszyscy mieli okazję o nim słyszeć. Wyobraźmy sobie zatem obraz w standardzie HD – ten na pewno wszystkim jest dobrze znany i nie raz mieli z nim styczność. Teraz pomnóżmy jego jakość przez 4 – to właśnie jest jakość 4K. W praktyce oznacza to niezwykle realistyczny obraz, głębię koloru i możliwość powiększania obrazu bez utraty ostrości. Dzięki temu mamy do czynienia z obrazem, który pomimo wymiaru 2D wygląda niemal jak 3D. O ile niektórzy mogą stwierdzić, że tak wysoka jakość nie jest im potrzebna, dla innych może okazać się wręcz niezbędna i pomocna, chociażby ze względu na wykonywany zawód.

Jak mówią specjaliści z firmy Panasonic, odbiorcom ich nowego produktu nie ma być „przeciętny Kowalski”. Toughpad 4K UT-MB5 ma być narzędziem ułatwiającym pracę przedsiębiorcom z konkretnych sektorów i branż. Jedną z grup docelowych są architekci i projektanci.

Patrząc w ekran ma się dosłownie wrażenie wyglądania przez okno, dzięki czemu wizualizacja projektów budynków czy wnętrz staje się niezwykle realistyczna. Możliwość przybliżania obrazu bez utraty ostrości ułatwi omówienie i dopracowanie szczegółów, a dzięki mobilności i szybkości urządzenia naniesienie natychmiastowych poprawek i notatek nie będzie problemem.

Z myślą o tych, dla których precyzja i dokładność są nieodzownym elementem pracy, przygotowany został rysik dotykowy (ang. Panasonic Electronic Touch Pen) umożliwiający bezpośrednią pracę na wyświetlaczu tabletu bez konieczności jego dodatkowej kalibracji. Szklany ekran, podobnie jak woda, tworzy wrażenie iluzji i zakłócenia perspektywy, przez co rysowana linia nie pojawia się bezpośrednio pod rysikiem, a kilka centymetrów dalej. Wyposażenie rysika w Bluetooth pozwala uniknąć tego problemu – urządzenia dosłownie komunikują się ze sobą, przez co rysowanie czy pisanie odbywa się niemal tak, jak na kartce papieru. Ponadto możliwe jest odwzorowanie do 2048 różnych poziomów nacisku, co gwarantuje możliwość nanoszenia treści z dokładnością do najdrobniejszych szczegółów.

Jeśli chodzi o parametry techniczne, dwurdzeniowy procesor Intel® CoreTM i5 vProTM o mocy 1,9 GHz pozwala na uzyskanie dużej płynności oraz na jego bieżącą obróbkę projektów z natychmiastowym rezultatem – bez uporczywego oczekiwania na załadowanie się obrazu z naniesionymi zmianami. Obudowa tabletu wykonana jest z włókna szklanego, co gwarantuje jego wytrzymałość i odporność na upadki – na płasko z wysokości 76 cm, pod kątem – ok. 35 cm. Całkowicie likwiduje to również niebezpieczeństwo złamania się ekranu w przypadku trzymania go jedną ręką, co mogłoby się zdarzyć z powodu jego dużej powierzchni. Jeśli już o nim mowa, ma on niestandardowe proporcje, bo 15:10. Dzięki temu jest on bardzo zbliżony do rozmiaru A3, a to ułatwia przeglądanie i edycję projektów.

Dla użytkowników, którzy oczekują jeszcze wyższych parametrów technicznych, Panasonic zapowiedział na 2014 rok premierę Toughpada 4K UT-MB5 w wersji zaawansowanej.
Toughpad 4K UT-MB5 w wersji Standard będzie dostępny u Autoryzowanych Partnerów Panasonic w cenie od 21 000 złotych netto.

Fot. Panasonic

Małgorzata Kurczak

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Adek 2013-10-28 23:17:30

\"Panasonic zapowiedział na 2014 rok premierę Toughpada 4K UT-MB5 w wersji zaawansowanej.\" ciekawe co jeszcze dorzucą do tego, bo póki co sprzęt i tak jest super :)

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!