Jak wybrać lampę stojącą?

Jak wybrać lampę stojącą?

Lampy stojące, zwane też często podłogowymi, na stałe wpisały się w scenerię naszych salonów, sypialni czy pokoi dziennych. To zasługa tego, że są one przede wszystkim wygodne i dekoracyjne. Pozwalają też na dużą swobodę przy aranżacji pomieszczenia. Ostatnimi czasy jeszcze bardziej zyskały na popularności i możemy spotkać je także w biurach oraz holach. W mieszkaniu rzadko są głównym źródłem światła, raczej pełnią funkcję oświetlenia dodatkowego. Ich podstawową rolą jest rozdzielenie pewnych zakątków funkcjonalnych w pomieszczeniu, służących zwłaszcza do pracy lub odpoczynku. W jednej części salonu można więc oddać się ulubionej lekturze czy leniuchowaniu na kanapie, a w drugiej przyjmować gości. Dodatkowo lampy podłogowe nie stanowią problemu przy zmianie aranżacji wnętrza. Przy wyborze lampy należy kierować się nie tylko własnym gustem, ale też charakterem pomieszczenia, w którym ma stanąć oraz jego wystrojem. Trzeba zatem zwrócić uwagę na takie aspekty jak kolor, kształt i styl modelu. Ważne, aby współgrał z zasłonami, sofą bądź też łóżkiem, fotelami i dywanem.

Przy wystroju mieszkania istotne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, jakie są główne zadania poszczególnych elementów wnętrza. W przypadku lampy z pewnością jest to dostarczenie dodatkowego światła, niemniej jednak niektórzy wolą używać jej jako element dekoracyjny, dopełniający całość. Zarówno jedna, jak i druga funkcja jest prawidłowa, wymaga tylko innych kryteriów, którymi trzeba się kierować przy zakupie. W przypadku, gdy zależy nam na orgyinalnym gadżecie, będziemy zwracać uwagę na design, niepowtarzalną formę czy elegancję. Lampy dekoracyjne nieraz wymagają więcej miejsca, gdyż wzornictwem często odbiegają od minimalizmu. Jeżeli lampa ma być po prostu użyteczna, wybierzmy modele z regulowaną wysokością i kątem padania strumienia światła. Swobodne sterowanie światłem okaże się niezastąpione szczególnie wtedy, gdy z wydzielonego kącika korzysta kilka osób. Lampa, której klosze skierowane są wyraźnie w górę, da zdecydowanie więcej światła, a abażury nastawione na dół subtelnie ocieplą wizerunek pomieszczenia. 

Nie bez znaczenia są materiały, z których wykonano abażury lampy. Na rynku dostępne są modele pozwalające na ich wymianę, co może się okazać strzałem w dziesiątkę przy zmianie wystroju. Dobrze dobrane lampy z pewnością spełnią swoją rolę - niezależnie od tego, czy będą miały po prostu dostarczać światło, czy też być ozdobą w pomieszczeniu.

Żródło: Sigma

Komentarze

Ilość komentarzy: 3

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Malgosia 2015-02-23 12:13:54

Polecam konsultacje z projektantem wnętrz. Polecam www.kaminskadorota.pl

Marik 2015-11-30 10:38:59

Polecam lampy z oferty lampy-sklep.pl

fabianno 2020-04-17 03:51:32

Your website is very nice, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!