Jak dbać o podłogę we wnętrzu?

Jak dbać o podłogę we wnętrzu?

Dla zwolenników aranżacji wnętrza w mniej tradycyjnym stylu, podłoga z paneli laminowanych może zastąpić tradycyjną drewnianą a wśród wielu wzorów jest możliwość m.in. zastosowania podłogi przypominającej kamień. Dla tradycjonalistów lita podłoga drewniana będzie satysfakcjonująca i ponadczasowa.

Panele laminowane

O konserwacji warto pomyśleć zaraz po zakupie. Panelom zniszczonym nie da się przywrócić pierwotnego wyglądu. Dlatego ważne jest regularne odkurzanie aby zapobiec rysowaniu paneli. Tam gdzie jest to nieuniknione zawczasu lepiej wybrać materiał o wysokiej klasie ścieralności, np. AC4 lub AC5 w przedpokoju. Plamy najlepiej przecierać wilgotną ścierką z dodatkiem octu lub delikatnego środka czyszczącego odpowiedniego dla podłogi z laminatu. Zasadniczo podłoga laminowana czy drewniana nie znosi nadmiaru wody i detergentów.  Paneli nie należy narażać na uszkodzenia mechaniczne, spowodowane myciem twardą szczotką. Nie używa się również mydła. Tłuste, trudne plamy, na przykład z pasty do obuwia lub z czekolady pomoże usunąć benzyna ekstrakcyjna. Czerwone wino lub mleko znikną z powierzchni podłogi po przetarciu szmatką nasączoną  wodą z płynem do naczyń. Żadnego ze środków czyszczących, nawet naturalnego octu, nie nakłada się bezpośrednio na podłogę. Zawsze należy użyć mocno wyciśniętej gąbki lub szmatki zamoczonej w preparacie rozcieńczonym wodą.

Lite drewno

Litą podłogę drewnianą należy sprzątać przynajmniej 2 razy w tygodniu. Do tego przyda się miękka zmiotka lub miękka szczotka odkurzacza. Jeśli mop, to lepszy będzie z mokrofibry niż ze sznurka. Sznurkowy mop zostawia nadmiar wody. Drewniana podłoga, podobnie tak panele laminowane, nie znosi nadmiaru wody i środków chemicznych.  Podobnie silnych detergentów, zwłaszcza o silnym odczynie zasadowym lub kwaśnym. Przynajmniej raz w miesiącu używamy specjalnych preparatów do odświeżania podłogi zarówno lakierowanej jak i olejowanej.  Podłoga olejowana wymaga większej uwagi. Preparaty przeznaczone do podług olejowanych pozwalają stworzyć na jej powierzchni warstwę ochronną, dodatkowo zabezpieczającą ją przed uszkodzeniami oraz zużyciem. Podłoga pozostaje też antystatyczna – nie elektryzuje się i nie absorbuje kurzu. Dla deski litej odpowiednia wilgotność powietrza to ok. 40-60% przy temperaturze20°C. Zimą, kiedy wilgotność spada, warto stosować nawilżacze powietrza. Drewno dąży do równowagi higroskopijnej z otaczającym powietrzem. Dlatego należy pamiętać także o przewietrzaniu.

Źródło: VOX, Balic Wood

Komentarze

Ilość komentarzy: 5

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Gasper 2013-11-04 04:08:13

I just needed to say that I found your blog via Goolge and I am glad I did. Keep up the good work and I will make sure to boraokmk you for when I have more free time away from the books. Thanks again!

Sanju 2013-11-14 23:33:10

ore, ano, ten flek je FLEK! roji, jak to vedš?! Napsala jsem si na dlaň fixou slovo FLEK jako upozorněned, abych npzmeoaněla našed sekrete1řce poslat fotku mokre9ho stropu na stropě (v pre1ci). A podepřela jsme si bradu a měla jsem na ned flek FLEK. Zrcadlově.

Roma 2014-04-25 11:34:31

O konserwacji rzadko się pamięta a to rzeczywiście ważny element pielęgnacji podłóg. Odkąd wymieniliśmy kilka lat temu panele to zawsze na wiosnę nanosimy powłokę ochronną, kupiliśmy w markecie taki koncentrat firmy RZ i sprawdza się znakomicie. Na co dzień czyszczę panele koncentratem tego samego producenta, jest skuteczny a najbardziej podoba mi się to, że nie pozostawia smug. No i ten delikatny zapach mango... :)

preetywoman 2014-04-26 14:20:01

Roma, ja mam taki koncentrat RZ, ale do parkietów. Też pięknie pachnie - amaretto :) Też jestem bardzo zadowolona z jego działania. Też nie mam problemu ze smugami. Fajne jest też to, że podłoga po jego zastosowaniu zyskuje właściwości antypoślizgowe, co przy moich łobuziakach jest dość istotną zaletą tego produktu :)

fabianno 2020-04-14 20:01:48

Your site is very interesting, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!