Impresjonistyczne wnętrze

Impresjonistyczne wnętrze

Nastrój, kolory, gra światła, florystyczne wzory – impresjonizm kojarzy się z atmosferą wypoczynku i nastrojowością. Jak go przenieść z obrazów do naszych wnętrz? Jest na to kilka sposobów.

Impresjonistyczny nurt w sztuce powstał w drugiej połowie XIX wieku, jako odpowiedź na podniosły, odnoszący się do antycznych ideałów akademizm. Twórcy nowego nurtu chcieli na płótnie i w rzeźbie utrwalać pojedyncze momenty, bawić się kolorem oraz światłem. Ich sztuka była radosna i jednocześnie spokojna. Jeśli zdecydujemy się na wnętrza inspirowane tym nurtem, będą w nich królować wzory, barwne elementy i pozytywy nastrój.

Kolor przede wszystkim

Pierwsza rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę, to kolory. Impresjonistyczna wizja wnętrz wyklucza ostre, intensywne barwy. Dominują natomiast pastele, które są neutralne oraz nie męczą wzroku. Delikatne róże, błękity, zieleń, biel lub beż rozświetlą pomieszczenia i optycznie je powiększą. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, wybierzmy odpowiednią dla siebie paletę. Chłodne kolory będą wpływać uspakajająco. Ciepłe natomiast, dodadzą energii i optymistycznie nastroją domowników.

Świat wzorów

Elementem, którego nie może w impresjonizmie zabraknąć, są florystyczne motywy. Przede wszystkim chodzi tu o różnego rodzaju kwiaty. Mogą to być niewielkie dekoracje na poszczególnych sprzętach lub duże, kolorowe rysunki na tapecie, zasłonach lub dywanie. Ciekawym pomysłem są meble z tego typu wzorami obite materiałem florystycznym. Zdobią go delikatne kwiaty w kolorze jasnego błękitu. Tego typu roślinny design wnosi wiele uroku i świeżości. Takie meble będą pięknie wyglądać wśród pastelowych elementów wystroju. Dodatkowo jeśli są ręcznie wykonane z drewna bukowego i dębowego,doda to aranżacji naturalnego charakteru. Należy pamiętać o jednym – kwiaty wniosą do pomieszczeń ożywczy charakter, ale nie należy przesadzać z ilością. Kompozycje powinny być dobrane w przemyślany sposób, aby nie przytłoczyły pomieszczeń.

Impresja na ścianach i podłodze

Planując impresjonistyczne aranżacje  nie można zapomnieć o ścianach i podłodze. W zależności od tego jak chcemy rozlokować florystyczne ozdoby, ściany mogą być jednolite lub wzorzyste. Pierwsza wersja sprawdzi się, gdy ozdobą mają być meble, sprzęty i dodatki. Wówczas pastelowe, jedno- lub dwukolorowe ściany będą doskonałym tłem. Druga opcja to florystyczne tapety lub naklejki, które ożywią przestrzeń. Dopełnieniem takiej aranżacji będą stonowane meble w wersji z beżowym, jasnym obiciem. Dobrze aby mebel nie posiadał też zbędnych ozdób. Dębowe lub bukowe elementy będą się dobrze komponować z całym wystrojem.Jeśli zaś chodzi o podłogę – najpiękniej będzie wyglądać ta zrobiona z jasnego drewna. Nie będzie wówczas przytłaczać całej aranżacji. Doda jej natomiast wiele uroku.

Impresjonizm, tak niedoceniany w XIX wieku, dziś staje się inspiracją nie tylko dla artystów, ale i dla tych, którzy w designie cenią spokój, nastrojowość i delikatność.

Źródło:Jadik

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!