Jak urządzić wnętrze na poddaszu ?

Jak urządzić wnętrze na poddaszu ?

Utrudnienia jakie możemy spotkać przy urządzaniu wnętrza pod skosami, to na pewno nierówność ścian czy niski sufit. Można sobie z tym poradzić dzięki dobrej strategii projektowej.

Otwarta przestrzeń
Bardzo ważne we wnętrzach na poddaszu jest zachowanie wrażenia przestronności. Nie można dzielić tej powierzchni zbyt dużą ilością ścian, ścianek przesuwnych czy przepierzeń. No chyba, że są to ruchome parawany, koniecznie wirtuozersko dobrane do stylu, w jakim urządzamy wnętrze.

Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się przeszklenia
(szklane ścianki działowe lub drzwi) bądź dzielenie otwartej przestrzeni za pomocą modułów funkcjonalnych. Salon możemy na przykład doskonale oddzielić od aneksu kuchennego pomysłowym barkiem, który płynnie przeniesie z kuchni w stronę otwartej przestrzeni.

Dobrze zagospodarowane skosy
Przy planowaniu przestrzeni na poddaszu, najtrudniej dobrze wykorzystać powierzchnię pod samym skosem. Zawsze jest to doskonałe miejsce na schowki, regały na książki czy pomieszczenia gospodarcze, ale pod warunkiem, że każde z tych rozwiązań jest skrojone ściśle „na miarę”.
Pod skosami zupełnie bezpiecznie możemy ulokować także niewysoką kanapę – jeśli jest postawiona tyłem do ściany, wstając z niej, znajdziemy się w wyższej części pomieszczenia i unikniemy zderzenia ze skosem. Jeśli natomiast aranżujemy na poddaszu sypialnię, łóżko najlepiej postawić nogami w stronę skosu.

Jeśli skos sięga jedynie do połowy wysokości, można pod nim także umieścić stół i zaaranżować jadalnię. Zmieści się tutaj także wanna.

Światło na poddaszu
Jakość światła na poddaszu, tak jak w każdym innym pomieszczeniu, zależy od ilości i wielkości okien, Bywa, że poddasze jest bardziej zacienione od standardowego wnętrza, ale może być także doświetlone dużo lepiej.

Nieregularność ścian i ryzyko przytłoczenia sprawiają, że bardzo ważnym elementem aranżacji poddasza jest oświetlenie. Jeśli sufit jest wystarczająco wysoki, można sobie pozwolić na wiszące żyrandole, jednak przy nieco niższym stropie, warto rozważyć montaż podwieszonego sufitu z halogenowym, punktowym oświetleniem. W obu przypadkach wskazane jest zastosowanie lamp bocznych, które malowniczo doświetlą zacienioną przestrzeń pod skosami.

Doskonałym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni są także drzwi z lustrami.

Optyczne sztuczki z kolorem
Jednolity kolor optycznie powiększy przestrzeń strychu. Pod skosem najlepiej sprawdzają się jasne kolory - pastele lub biel – które kolorystycznie rozświetlą nawet mocno zacienione wnętrza. Ciemne kolory sprawdzą się natomiast w dodatkach, elementach wyposażenia i dekoracjach. Warto pamiętać, że im mniej kolorów, tym silniejsze wrażenie przestrzeni i harmonii wnętrza, dlatego dobrze jest ograniczyć się maksymalnie do trzech kolorów. Dotyczy to kolorystyki zarówno ścian, jak i podłóg.

Źródło: Porta

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!