Jak oświetlić miejsce pracy w domu ?

Jak oświetlić miejsce pracy w domu ?

Niewłaściwie zaaranżowane miejsce pracy w domu może wywoływać zmęczenie, spadek wydajności, a także wady wzroku. Aby uniknąć uciążliwych dolegliwości oraz zwiększyć swoją koncentrację, powinniśmy zadbać przede wszystkim o odpowiednie oświetlenie.

Przy urządzaniu gabinetu należy pamiętać, że najkorzystniejsze dla naszych oczu jest światło dzienne. Wykorzystamy je w pełni ustawiając biurko prostopadle do okna, dzięki czemu unikniemy oślepiającego blasku promieni słonecznych. Ułatwi nam to także pracę przy komputerze, ponieważ źródło słońca nie może znajdować się bezpośrednio przed oraz za monitorem. Podczas okresu jesienno-zimowego, kiedy zmierzch zapada szybko trzeba korzystać z pomocy lamp. Z powodzeniem zastąpią one naturalne światło, jeśli będziemy kierować się kilkoma zasadami.

Funkcjonalny sufit
Istotną rolę w miejscu pracy odgrywa światło ogólne, które równomiernie rozjaśnia całe pomieszczenie. Tego typu oświetlenie mocuje się na suficie w postaci lamp wiszących, plafonów czy halogenów. Ważne jest, aby efekt zastosowanych rozwiązań był jak najbardziej zbliżony do światła dziennego. - W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy należy stosować żarówki o chłodniejszej temperaturze barwy. Dobrym sposobem są także jednorodne oraz nieprzezroczyste abażury, dające łagodniejsze i mniej dekoncentrujące światło. Ciekawym rozwiązaniem są także lampy z funkcją przyciemniania, które umożliwiają regulację natężenia światła ogólnego dostosowując je do naszych potrzeb.

Skoncentrowane oświetlenie
Kolejnym, równie ważnym, źródłem światła jest oświetlenie punktowe w postaci podłogowej lub biurkowej lampy stojącej. Tak, jak w przypadku okna, jej umiejscowienie zależy od tego, którą ręka piszemy. Jeżeli nasza praca opiera się na korzystaniu z komputera, lampę należy ustawić tak, aby nie odbijała się w monitorze. Istotna jest także odległość pomiędzy źródłem światła, a biurkiem – powinna wynosić ok. 40 cm. – Najlepiej wybrać lampkę umożliwiającą swobodną zmianę jej położenia, dzięki czemu dopasujemy strumień światła do indywidualnych potrzeb i precyzyjnie oświetlimy wybrane miejsce. Warto także zdecydować się na model z kloszem zapobiegającym rozproszeniu światła.

Nie rezygnuj z dekoracji
Idealnym dopełnieniem aranżacji miejsca pracy będą lampy dekoracyjne. Subtelne oświetlenie obrazów, regałów czy wnęk wprowadzi do wnętrza przyjemny klimat i zniweluje niekorzystne dla naszego wzroku kontrasty świetlne. Duża różnica pomiędzy światłem punktowym, a resztą pomieszczenia powoduje zmęczenie oraz dekoncentrację. Doskonałym sposobem na uniknięcie tego problemu jest delikatne rozjaśnienie ścian np. gustownymi kinkietami.

Odpowiedni wybór i właściwe umiejscowienie lamp w biurze czy gabinecie podniesie komfort pracy, a także korzystnie wpłynie na nasz nastrój. Natomiast dzięki rozwiązaniom wielopoziomowym oraz możliwości regulacji ich jasności, będziemy mogli dopasować oświetlenie do wykonywanych czynności.

źródło: Sigma

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!