Aranżacja łazienki – krótkie wskazówki

Aranżacja łazienki – krótkie wskazówki

Planowanie łazienki warto rozpocząć od ergonomicznego rozmieszczenia ceramiki sanitarnej. Musimy wziąć pod uwagę zarówno swobodę poruszania się użytkowników, jak i wygodę wykonywania zabiegów higienicznych. Umywalka, wanna, natrysk czy bidet nie mogą być zbyt blisko siebie. Jeśli brak miejsca nie pozwala na ich optymalne rozmieszczenie, warto rozważyć wybór mniejszych modeli. Wyjściem mogą być też sprzęty o innych kształtach, pozwalające na zmianę ustawienia. Dotyczy to również mebli łazienkowych.

Funkcjonalne powierzchnie
Kolejny krok to wybór wykończenia ścian i podłóg. Ma on istotny wpływ na wygląd łazienki, jej stylistykę oraz łatwość utrzymania czystości. Nie muszą to być tylko klasyczne okładziny ceramiczne lub kamienne. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzi się także beton oraz żywice syntetyczne. Architekci sięgają też po szkło oraz drewno.
Dzisiejsze trendy skłaniają do ograniczania w łazience liczby przechowywanych przedmiotów. Jednak łazienka w której brakuje miejsca na środki czystości, kosmetyki, zapas ręczników czy artykułów higienicznych, nie jest komfortowa. Nawet w najmniejszym pomieszczeniu warto zaplanować kilka półek lub szafkę. Można wykorzystać w tym celu przestrzeń bezpośrednio pod umywalką lub pod blatem, na którym jest ustawiona.

Gdy brakuje miejsca
Czasem łazienki są tak małe, że umieszczenie w nich wanny jest niemożliwe lub zajmuje ona większość powierzchni, którą mamy do dyspozycji. Rozwiązaniem jest wtedy montaż natrysku. Odpowiedni model zapewni relaksujące wrażenia dzięki deszczownicy oraz regulacji siły strumienia wody.
W niewielkiej łazience warto stosować duże lustra i szklane ścianki działowe. Odpowiednio umieszczone powiększą optycznie pomieszczenie i dają iluzję większej przestrzeni, ponadto mogą poprawić doświetlenie wnętrza. Z kolei szklane ścianki działowe skutecznie oddzielą strefę natrysku, a jednocześnie nie dzielą pomieszczenia wizualnie.
 
Ukryte w ścianie
Gdy zależy nam na ograniczeniu do minimum ilości widocznych instalacyjnych elementów, warto zdecydować się na rozwiązania podtynkowe. W przypadku baterii wannowych i natryskowych nieodzownym uzupełnieniem będzie uniwersalny moduł podtynkowy. Pozwala on na prosty montaż i komfortowe korzystanie z rozwiązań podtynkowych.

Kolejną bardzo istotną, a często zaniedbywaną kwestią jest odpowiednie oświetlenie w łazience. Warto uwzględnić trzy rodzaje oświetlenia: główne (górne), pomocnicze
(np. montowane przy lustrze) oraz nastrojowe (tę rolę mogą spełniać diody LED). Ciekawym, aczkolwiek dość rzadko jeszcze spotykanym rozwiązaniem są podświetlane sprzęty.

Podręczni pomocnicy
Funkcjonalność łazienki mogą poprawić odpowiednio rozmieszczone akcesoria. Wieszaki, dozowniki do kosmetyków, mydelniczki i kubki pozwolą utrzymać w łazience porządek – po prostu wystarczy wszystko odkładać na swoje miejsce.

Źródło: Kludi

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!