Jakie zasady ergonomii w łazience ?

Jakie zasady ergonomii w łazience ?

Umywalka, miska ustępowa, wanna lub prysznic – to niezbędne, minimalne wyposażenie, które musi znaleźć się w łazience. Czasem nie tak łatwo porozmieszczać je w taki sposób, by móc komfortowo z nich korzystać. Na szczęście przychodzą nam w sukurs zasady ergonomii dotyczące pomieszczenia kąpielowego.

Ergonomia polega na badaniu wydajności osoby w środowisku w jakim żyje i pracuje. Zadaniem projektanta jest stworzenie przestrzeni zgodnej z zasadami ergonomii, a powstały schemat i zastosowane w nim elementy mają być wygodne, bezpieczne i funkcjonalne. Oczywiście najważniejsza kwestią jest dla kogo i dla jakiej liczby osób się projektuje. To pozwoli nam określić priorytety.

Ważne odległości
Ktoś kto ma dużą rodzinę prawdopodobnie będzie potrzebował dodatkowej umywalki, lub zastosowania jednej, ale za to większej, niż standardowa o szerokości 60cm. By zaprojektować funkcjonalną przestrzeń kąpielową należy zdać sobie sprawę, ile miejsca zajmują poszczególne sprzęty i jakie powinny być odległości między nimi. Według norm, w mieszkaniu lub domu przewiduje się dwa niezależne pomieszczenia na łazienkę i toaletę. Takie rozdzielenie jest wymagane, gdy liczba osób w mieszkaniu przekracza pięć. Pomieszczenia te powinny być zamykane. Drzwi, ze względów bezpieczeństwa, powinny otwierać się na zewnątrz łazienki. Jeżeli chcemy, aby jedna łazienka lub toaleta była dostępna tylko z sypialni, należy przewidzieć drugą łazienkę lub toaletę dostępną z korytarza.

Wskazana jest lokalizacja łazienki i toalety od północy oraz zapewnienie im naturalnego oświetlenia i dobrej wentylacji, z naciskiem na to drugie. Biorąc pod uwagę dużą wilgotność powietrza i skraplanie się pary wodnej, górne powierzchnie ścian i sufit muszą być łatwe do mycia i czyszczenia oraz odpowiednio zaizolowane. Materiał stosowany na posadzkę musi być antypoślizgowy. Istnieją szczegółowe wymiary określające położenie poszczególnych urządzeń. Górna krawędź wanny razem z nóżkami pod wanną powinna się znajdować na wysokości nie wyższej niż 60cm, licząc od gotowej podłogi. Odległość od osi wanny do przylegającej ściany musi wynosić 45cm, ze względu na swobodne mycie się w wannie. Minimalna przestrzeń między wanną a ścianą przeciwległą to 55cm, natomiast przestrzeń zapewniająca swobodę ruchów to 105cm.

Miska ustępowa oraz bidet powinny znajdować się na wysokości 40cm licząc od ich górnej krawędzi do gotowej podłogi. Minimalna odległość pomiędzy nimi to 20cm. Umywalka powinna być zamontowana na wysokości 85cm, licząc od ich górnej krawędzi do gotowej podłogi. W przypadku zaplanowania dwóch umywalek w jednym ciągu odległość pomiędzy nimi powinna wynosić minimum 25cm. Szerokość prysznica, która zapewnia swobodne mycie się oraz korzystanie z niego to 90cm. Stosuje się również prysznice o szer. 80cm, a nawet 70cm, jednak tylko ze względu na brak miejsca i nie są one komfortowe. Na otwarcie kabiny prysznicowej oraz swobodne wyjście z niej należy przewidzieć min. 75cm.

Dodatkowe, ale ważne
Dodatkowo należy przewidzieć w łazience lub toalecie przynajmniej jedno gniazdo elektryczne hermetyczne i umieścić je w pobliżu lustra na wysokości 130cm. Łazienkę oraz toaletę należy poza tym wyposażyć w szafki na ręczniki i środki czystości, lustro z oświetleniem, wieszaki na ręczniki do rąk i na ręczniki kąpielowe, suszarkę, uchwyt nad wanną, haczyk na papier toaletowy, miejsce na kubki do mycia zębów i szczoteczki oraz pastę do zębów, mydło, blat roboczy do odkładania przedmiotów w trakcie korzystania z nich i ewentualnie dodatkowe ogrzewanie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie te wytyczne, dobre rozplanowanie przestrzeni nie powinno sprawić większego kłopotu.

inż. arch. wnętrz Paulina Kasperkowicz
PeKa Studio

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!