Jak urządzić garderobę ?

Jak urządzić garderobę ?

W codziennej gonitwie często nie zwracamy uwagi na bałagan, jaki pozostawiamy w szafie, wyjmując ubrania, buty i inne przedmioty. Z każdym dniem tworzymy coraz większy galimatias wewnątrz mebla. Jak ujarzmić ten chaos? Pomocne mogą okazać się akcesoria oferowane przez producentów mebli.

Do wieszania ubrań tradycyjnie najlepsze będą drążki na których możemy powiesić wieszaki. Dobrym pomysłem jest zamontowanie dwóch drążków – jednego nad drugim, co znacznie zwiększy pojemność szafy. Na górze możemy powiesić rzeczy krótsze, np. koszule i spódnice, natomiast niżej – okrycia wierzchnie. „Należy jednak pamiętać, aby drążek nie był dłuższy niż 1 metr – w przeciwnym wypadku może się wygiąć z powodu zbyt dużego obciążenia ubraniami” – radzi Monika Szczęsny, projektant wnętrz firmy Komandor.

Praktycznym rozwiązaniem jest także zamontowanie w szafie pantografu. Jest to drążek z zamocowanym chwytakiem, który służy do ściągania drążka z wieszakami umieszczonego w górnych partiach szafy, dzięki czemu można bez problemu sięgnąć do ubrań przechowywanych wyżej. To idealne rozwiązanie zwłaszcza dla osób niższych i przyjazne dla osób niepełnosprawnych.

Bez wieszaków ani rusz
W niewielkich szafach, o głębokości wnętrza mniejszej niż 50 cm, warto zamontować pod półką wieszak poprzeczny. Zajmuje niewiele miejsca, a pełny wysuw wieszaka umożliwia bezproblemowe dotarcie do powieszonych na nim ubrań. Praktycznym rozwiązaniem, przede wszystkim dla panów, będzie poręczny wieszak na spodnie.

Jego drążki powinny być wyposażone w antypoślizgowe gumki, które zapobiegają zsuwaniu się odzieży. Podobnie jak wieszak poprzeczny, posiada on możliwość pełnego wysuwu, co pozwala na wygodne użytkowanie i swobodny dostęp do ubrań. Produkt ten przyda się również paniom, które – oprócz spodni – mogą zawiesić na nim spódnice czy szale.

Bałagan w szafie powstaje często za sprawą dodatków i drobiazgów, takich jak: chustki, apaszki, krawaty czy paski. Świetnym pomysłem na ich przechowywanie i uporządkowanie jest montaż specjalnego wieszaka do jednej z bocznych ścianek szafy.

Zajmują mało miejsca, a dzięki możliwości pełnego wysuwu mogą być umieszczone nawet w bardzo wąskich meblach. Jeżeli we wnętrzu szafy lub garderoby mamy mało miejsca, trafnym rozwiązaniem może być montaż pionowej szuflady. Ma ona postać wysuwanego modułu skrzyniowego, składającego się z drążka do powieszenia krawatów i specjalnej dwustronnej przegrody na paski.

Na półce nic nie zginie
Oprócz drążków i wieszaków, niezbędne w każdej szafie są półki, na których możemy ułożyć pościel czy ręczniki, a także przechowywać odzież sezonową. Najlepiej wykonać je na indywidualne zamówienie. Dobrym pomysłem są specjalne półki wysuwne z prowadnicami przymocowanymi do krótszych boków i uchwytami w części przedniej. Projektując półki należy pamiętać, aby nie były dłuższe niż 1 metr bez podparcia dolnego, by wytrzymały obciążenie spowodowane przez przechowywane rzeczy. W przeciwnym wypadku, półki będą nieestetycznie uginać się pod ciężarem.

Bardziej wygodne i praktyczniejsze są półki szerokie – łatwiej dostać się do ubrań ułożonych w dwóch rzędach obok siebie, niż – jak w przypadku głębokich półek – sięgać w głąb szafy. Wysokości między półkami na ubrania nie powinny być również zbyt duże, aby nie układać z rzeczy wysokich stosów. Sterta odzieży spowoduje przewracanie się ubrań i problem z dostaniem się do rzeczy leżących na samym dole.

Nie lada szuflada
Warto także przeznaczyć część zabudowy na szuflady. W zależności od tego, co chcemy w nich przechowywać, mogą mieć różne głębokości, szerokości, uchwyty oraz prowadnice.

Najbardziej praktyczne są szuflady z pełnym wysuwem, które dają – po wysunięciu – swobodny dostęp do całego wnętrza. Niezależnie od tego, jaki typ szuflady wybierzemy, musimy dobrze zaplanować jej położenie, by dostęp do niej był szybki i nieograniczony. Praktycznym pomysłem jest oświetlenie wewnętrzne, które sprawdzi się zwłaszcza w garderobach lub szafach znajdujących się w pomieszczeniach, do których dostęp światła dziennego jest mniejszy, np. w przedpokojach.

Kosz Twoim pomocnikiem
W szafie przechowujemy nie tylko odzież i dodatki, ale także pościel, ręczniki, czy koce. Kiedy brakuje nam miejsca na półkach, warto pomyśleć o koszach drucianych.
Są one dostępne są w kilku szerokościach i głębokościach, co znacznie ułatwia ich stosowanie w różnych przestrzeniach szafy czy garderoby oraz dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Ich dodatkową zaletą jest to, że zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza, dzięki czemu rzeczy ułożone w koszu pozostają dłużej świeże. Przy segregowaniu bielizny bardzo użyteczny będzie specjalny kosz wyścielony głębokim workiem z płótna. Można w nim przechowywać rzeczy przeznaczone do wyprania lub prasowania. Zastosowanie płótna, jako głównego materiału, pozwala na swobodny przepływ powietrza, a łatwość demontażu worka w celu jego wyczyszczenia czy wyprania, pozwala zachować higienę w szafie.

Dolne partie też są ważne
Często popełnianym błędem jest pozostawianie dolnej części szafy niezagospodarowanej i „upychanie” tam wszelkich rzeczy, na które nie mamy stałego miejsca, np. żelazka, odkurzacza lub obuwia. Warto jednak zdecydować się na praktyczne akcesoria, które pozwolą nie tylko utrzymać porządek, ale również przechowywać w dolnych partiach więcej przedmiotów. Na ażurowych półkach na obuwie możemy przechowywać nawet kilka par butów, a dzięki możliwości wysuwu mamy do nich łatwy dostęp. Dodatkowo, możemy zamontować takie półki jedną nad drugą, co pozwoli stworzyć strefę obuwia w wydzielonym segmencie szafy czy garderoby. Możemy również wybrać półki z prawidłami, co zapobiegnie odkształcaniu się butów.

W dolnej części szafy, przy ściance bocznej, możemy także zamontować uchwyt na rurę od odkurzacza i żelazko. Elementy te pozwolą uporządkować część gospodarczą szafy – dzięki nim ograniczymy wypadanie rury od odkurzacza przy każdorazowym rozsuwaniu drzwi, a w przypadku żelazka nie będziemy potrzebowali już dodatkowej półki na nie lub angażowania miejsca na już istniejących.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ilość komentarzy: 4

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

marcoo 2020-04-14 15:41:44

Your website is very interesting, i have bookmarked it.

fabianno 2020-04-18 21:31:30

Your site is very interesting, i have bookmarked it.

uxidefrki 2020-06-09 06:45:25

[url=http://mewkid.net/when-is-xicix/]Amoxil[/url] Amoxicillin 500mg Capsules bur.xezq.sztuka-wnetrza.pl.yjs.db http://mewkid.net/when-is-xicix/

ibgilutop 2020-06-09 07:22:15

[url=http://mewkid.net/when-is-xicix/]Amoxicillin[/url] Amoxicillin 500mg Capsules koi.wmtx.sztuka-wnetrza.pl.rkb.tw http://mewkid.net/when-is-xicix/

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!