Najlepsze budynki Europy we Wrocławiu

Najlepsze budynki Europy we Wrocławiu

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę Mies van der Rohe Award 2011 podsumowującą 12 edycję konkursu o Europejską Nagrodę Architektoniczną im. Miesa van der Rohe 2011.

Przyznawana co dwa lata nagroda im. Miesa van der Rohe to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie architektury współczesnej nie tylko w Europie, ale i na świecie. W dwunastej edycji konkursu udział brały budynki zrealizowane w latach 2009-2011. Spośród 343 nominowanych projektów międzynarodowe jury wybrało sześciu finalistów. Grand Prix otrzymała modernizacja budynku Nowego Muzeum w Berlinie, zaprojektowana przez pracownię Davida Chipperfielda we współpracy z Julianem Harrapem. Wyróżnienie dla Młodych Architektów przyznano projektowi College House w hiszpańskiej Gironie autorstwa Ramona Boscha i Beta Capdeferro.

Na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu można zobaczyć 45 projektów, w tym wyróżnione i nagrodzone. Pokonkursowa wystawa Mies van der Rohe Award będzie pokazywana w Polsce dopiero po raz drugi – po raz pierwszy gościła u nas w 2010 roku, także we wrocławskim muzeum.

Europejska Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohe to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Fundacji Miesa van der Rohe w Barcelonie.

Nagroda przyznawana jest w systemie biennale, a jej podstawowym zadaniem jest wyróżnienie najlepszych budynków zrealizowanych w Europie w ciągu ostatnich dwóch lat. Głównym celem konkursu jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę budynków prywatnych i publicznych w kształtowaniu krajobrazu współczesnych miast oraz na istotny wkład europejskich specjalistów w rozwój najnowszych rozwiązań architektonicznych i technologii, a także wspieranie najmłodszych twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową.

Oprócz projektów nagrodzonych i wyróżnionych, na specjalnej wystawie pokonkursowej oraz w katalogu wystawy pokazywanych jest również kilkadziesiąt innych projektów wybranych przez jury spomiędzy prac nominowanych do konkursu.

MIES VAN DER ROHE AWARD 2011. Najlepsze budynki Europy

Muzeum Architektury we Wrocławiu

ul. Bernardyńska 5

14 września – 21 października 2012

Wernisaż wystawy: 13 września 2012, godz. 17.00

Więcej informacji: www.ma.wroc.pl

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!