Jak pomalować niewymiarowy pokój?

Jak pomalować niewymiarowy pokój?

Malując pokój, musimy wziąć pod uwagę nie tylko nasze upodobania kolorystyczne – nie każdy kolor pasuje bowiem do każdego wnętrza. Wybierając go, musimy wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak wielkość, kształt, wysokość i proporcje pomieszczenia.

Nie ma wątpliwości, że inaczej pomalujemy przestronny, pełen słońca salon, a inaczej – mały i niski pokój. Zmiana proporcji pomieszczenia nie jest oczywiście możliwa, można jednak wykorzystać kilka trików optycznych, dzięki którym uda się zatuszować ich mankamenty. Oto kilka wskazówek.

Mały pokój

Wybierając kolory do małych pomieszczeń pamiętać należy o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze – jasne barwy optycznie powiększają wnętrze, a zastosowanie jednolitego koloru na wszystkich ścianach i suficie sprawi, że będzie się ono wydawać bardziej przestronne. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc biel albo kolory pastelowe (także na podłodze). Można również sięgnąć po różne odcienie niebieskiego, który optycznie 'oddali' od siebie ściany, sprawiając, że pokój będzie się wydawał większy. Podobny efekt da także pokrycie ścian jasną tapetą w drobne wzory. Doskonałym w przypadku małego pokoju rozwiązaniem będzie oczywiście umieszczenie na jednej ze ścian lustra, które stworzy iluzję 'dodatkowej' przestrzeni.

Pokój niski

Jeśli pokój, który planujemy pomalować, jest niski, pierwszym krokiem powinno być pokrycie sufitu farbą w jasnym kolorze (najlepiej białym), a ścian – nieco ciemniejszym. Jeśli dodatkowo zastosujemy jasny kolor na podłodze, wnętrze będzie się wydawało wyższe i smuklejsze. Malując ściany pokoju na inny kolor niż sufit, warto zostawić u ich szczytu szeroki pas w kolorze tego ostatniego – taki zabieg sprawi, że sufit optycznie 'podniesie' się, a całe pomieszczenie zyska w naszych oczach kilka cennych centymetrów. Kto nie boi się wzorów, może się zdecydować na pokrycie ścian pionowymi pasami – można je namalować, albo wybrać odpowiednią tapetę. Efekt będzie podobny jak w przypadku ubrań – doskonale wiadomo, że wertykalne pasy optycznie wyszczuplają i wydłużają sylwetkę. Ciekawym rozwiązaniem dla odważnych jest zamontowanie na suficie lustra, które optycznie 'rozciągnie' przestrzeń, całkowicie zacierając jego pierwotne proporcje.

Pokój długi i wąski

Kiedy mamy do czynienia z wnętrzem na planie wydłużonego prostokąta, warto sięgnąć po sztuczki, które je optycznie skrócą. W tym celu można na przykład pomalować ścianę frontową na ciemny kolor – ciemne powierzchnie wydają się 'zbliżać' do patrzącego. Jeśli dodatkowo na ciemny kolor pomalujemy sufit, osiągniemy wrażenie nie tylko skrócenia, ale i poszerzenia wnętrza. Innym pomysłem może być otoczenie frontowej ściany pokoju grubą ramą w wyrazistym kolorze – przyciągając wzrok, wizualnie skróci ona pomieszczenie i będzie odwracać uwagę od jego rzeczywistych proporcji. Warto też przypomnieć sobie kolejną zasadę znaną ze świata mody – tak jak pionowe pasy wysmuklają, tak poziome – poszerzają. Dlatego w długim i wąskim pokoju warto na podłodze zastosować ten drugi motyw.

Fot. farby-dekoracyjne.pl

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!