Para buch

Para buch

Zdrowotne i kosmetyczne właściwości pary są znane i wykorzystywane od dawna. Ale parę można wykorzystać na wiele innych sposobów – na przykład w gospodarstwie domowym. Coraz częściej jest ona używana w nowoczesnych urządzeniach AGD – pranie parowe skutecznie niszczy alergeny, gotowanie na parze pozwala zachować wartości odżywcze potraw, a prasowanie z użyciem pary ułatwia usuwanie zagnieceń.

Połączenie mocy gejzeru i delikatności obłoków – tak można w skrócie opisać działanie domowych sprzętów, w których wykorzystana została para. Czy zatem po raz kolejny stanie się ona symbolem rewolucji? Zastosowanie jej w AGD to bez wątpienia technologiczny krok naprzód, który pozwala uzyskać dodatkowe korzyści.

Zdrowe, bo na parze

Ten sposób gotowania zdobywa sobie coraz większą popularność, zwłaszcza wśród osób dbających o zdrową dietę. Produkty gotowane na parze zachowują składniki odżywcze, witaminy i minerały, są także mniej kaloryczne, ponieważ do ich przygotowania nie trzeba używać tłuszczu.

Gotować na parze można na kilka sposobów. Najprostszy to zakup specjalnych garnków lub nakładek sitkowych. Jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób, które z tej formy gotowania korzystają okazjonalnie. Dla profesjonalistów znacznie lepszym rozwiązaniem będzie parowar. Gdy jednak nie dysponujemy odpowiednią ilością miejsca w kuchni, by wstawić tam kolejny sprzęt, warto zastanowić się nad zakupem piekarnika z funkcjami parowymi. Oprócz funkcji gotowania na parze, piekarnik można wykorzystać także do odświeżania wcześniej upieczonych potraw. Wygodnym rozwiązaniem jest także program czyszczenia parowego, który ułatwia usuwanie pozostałości potraw czy tłuszczu po zakończeniu procesu pieczenia.

Pranie w parze

Dobroczynny wpływ pary wykorzystywany jest również w pralnictwie. Para działa na tkaniny w podobny sposób jak na naszą skórę, dlatego programy parowe w pralkach to prawdziwe spa dla ubrań. Delikatność pary przenikająca cały wsad prostuje i rozluźnia włókna, ułatwiając tym samym detergentowi dokładniejsze wnikanie w ich strukturę. Dzięki temu odzież jest czysta, uprana jednakowo na całej powierzchni i pozbawiona zagnieceń. To zaś istotna korzyść m.in. przy praniu koszul i ich późniejszym prasowaniu. Działanie temperatury utrzymywanej na stałym poziomie oraz duża siła wnikania pary we włókna tkanin pozwalają wyeliminować 99,9% zanieczyszczeń i alergenów. Technologia prania w parze jest szczególnie zalecana dla osób o wrażliwej skórze, alergików, a także prania ubrań dzieci.

Na technologii parowej oparta jest także funkcja odświeżania: siła pary usuwa skutecznie nieprzyjemne zapachy, na przykład dymu z papierosów, smażenia czy charakterystyczny zapach odzieży długo przechowywanej w zamkniętej szafie. Ubrania szybko odzyskują świeżość i są gotowe do użycia.

Łatwe prasowanie parowe

Tym, którzy muszą toczyć żmudną walkę ze stosem pomiętych ubrań, z odsieczą przychodzą specjalne żelazka parowe. Zamiast małego zbiorniczka na wodę, posiadają zewnętrzne stacje parowe. Do osobnego pojemnika wystarczy nalać wodę, tam wytwarzana jest para i za pomocą przewodów dostarczana do urządzenia. Stały dopływ i większy wyrzut pary podnoszą efektywność prasowania i umożliwiają pracę nawet przez 1,5 – 2 godzin. Wystarczy raz „przejechać” po danym fragmencie ubrania, by pozbyć się wszelkich zagnieceń. W tego typu żelazkach istnieje możliwość regulacji intensywności wyrzutu pary i temperatury stopy, by dostosować je do tkanin delikatnych (np. jedwabiu), codziennych ubrań czy miejsc trudno dostępnych (kołnierzyk, mankiety, kieszenie). Stacje parowe pomogą w prasowaniu wyjątkowo wymagających ubrań, np. koszul. Przydadzą się zatem osobom, które muszą dbać o nienaganny wygląd na co dzień.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!