Podglądacz

Podglądacz

Ponad sto otwartych oczu patrzy z oparcia i siedziska fotela-podglądacza. 'Scopophilia' to mebel, który odrzuca tradycyjnie przypisywaną mu rolę zapewnienia użytkownikom komfortu i relaksu na rzecz prowokacyjnego odwołania się do ludzkiej psychiki, lęków i obsesji.

Autorka fotela, australijska projektantka i artystka Fiona Roberts, zainspirowała się dwoma zjawiskami psychologicznymi – skopofilią, czyli odczuwaniem przyjemności płynącej z patrzenia i podglądania innych oraz skopofobią, czyli strachem przed byciem podglądanym.

Ich materialną interpretacją jest mebel, którego siedzisko i oparcie pokrywają plastikowe gałki oczne umieszczone na tle czerwonego aksamitu, który tworzy 'powieki' podglądających oczu. W efekcie powstał surrealistyczny mebel, który zamiast wygody daje mało komfortowe wrażenie bycia obserwowanym przez przedmiot.

Jak wyjaśnia projektantka, fotel, który z założenia projektowany jest jako mebel komfortowy i ergonomiczny, w tym przypadku staje się źródłem niepokoju i wykracza poza standardową funkcję, mimo że zachowuje typowy kształt i z daleka wygląda zupełnie 'normalnie'.

Fot. designboom

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!