Dbajmy o detal

Dbajmy o detal

Wykańczanie wnętrza i otoczenia domu wymaga precyzji, umiejętności oraz użycia odpowiednich środków. Ze szczególną uwagą potraktować należy wszelkie wystające elementy zdobnicze. Jak o nie dbać?

Więcej niż detal

Dekoracyjne detal są często traktowane jako mało istotny dodatek uzupełniający estetycznie resztę wystroju. Miłośnicy zdobień potrafią jednak poświęcić sporo czasu na wybór i adaptację nawet najdrobniejszego szczegółu, wiedząc, że każdy akcent może mieć decydujący wpływ na całość aranżacji. Niektóre detale w wyrafinowany sposób nawiązują do dawnych technik i stylów architektonicznych (np. motywy rodem ze starożytności), inne są prostym połączeniem walorów użytkowych i wizualnych. Ściany niektórych budynków czy murowanych ogrodzeń zdobione są wystającymi płaskimi filarami, czyli pilastrami. Ochronę przed spływającą z góry wodą, a czasem również upiększenie elewacji zapewniają gzymsy, a na dole konstrukcję wzmacniają i urozmaicają cokoły. Wewnątrz budynku tworzymy lamperie, wykańczamy artystycznie kominki, listwy dekoracyjne i kolumny, a na zewnątrz np. fontanny czy ogrodowe rzeźby. Wystające fragmenty tych rozwiązań cechuje atrakcyjny wygląd, ale także bardzo duża wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne. Należy więc zachować szczególną troskę o ich wykonanie i późniejszą eksploatację.

Atrakcyjne i... delikatne

Każdego dnia wiele jest sytuacji, które mogą spowodować mniejsze lub większe szkody w aranżacji, która niejednokrotnie kosztowała wiele czasu, wyrzeczeń i pieniędzy – bawiące się dzieci, goście nieznający rozkładu mieszkania czy zmieniające się na zewnątrz zjawiska atmosferyczne mogą niespodziewanie zniweczyć naszą wizję estetyczną. Trzeba mieć to na uwadze już na etapie planowania prac remontowych.

- W newralgicznych miejscach, jak gzymsy, pilastry czy cokoły stosuje się specjalne rodzaje tynków o zwiększonej odporności mechanicznej – podkreśla Marek Zając, przestawiciel producenta chemii budowlanej – Zawierając odpowiednio dobrane kompozycje np. sztucznego grysu, pozwalają jednocześnie wydobyć i podkreślić dekoracyjny charakter pokrywanych powierzchni. Aby ostateczny efekt był trwały i satysfakcjonujący, należy jednak pamiętać o wszystkich etapach prac wykończeniowych, w tym odpowiednim przygotowaniu podłoża, które powinno zostać oczyszczone z naleciałości, zagruntowane i wyrównane. Kolor całości zależy od naszego wyboru, dokonanego na podstawie palet barw udostępnianych przez producentów.

Dekoracja na lata

Dobór poszczególnych środków wyrazu należy oczywiście dostosować do całościowej wizji wystroju. Czasem są to swobodne wariacje artystyczne, częściej jednak precyzyjne nawiązanie do konkretnego stylu. W obu przypadkach mamy szeroką gamę możliwości – Ciekawym i atrakcyjnym sposobem na urządzenie przestrzeni domowej jest wykorzystanie materiałów imitujących np. naturalny kamień – podpowiada ekspert. Wykonanie niebanalnych, niejednokrotnie skomplikowanych form architektonicznych wiąże się także z ich odpowiednim wyeksponowaniem. Wystawione na widok muszą być jednak odpowiednio chronione. Reagujmy na wszelkie, nawet najmniejsze zmiany, zanim przerodzą się one w poważne i kosztowne uszkodzenia. Konserwacja to bowiem stały element dbałości o nasze otoczenie.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

marianoo 2020-04-17 23:53:40

Your website is very cool, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!