Konkurs Mazda Design rozstrzygnięty

Konkurs Mazda Design rozstrzygnięty

7 lipca 2012 r. wręczone zostały nagrody w konkursie Mazda Design 2012. Wydarzenie to towarzyszyło ceremonii otwarcia festiwalu Gdynia Design Days.

Główna nagroda w kategorii Miejsce Parkingowe dla Mazdy CX-5 przypadła Agnieszce Wyrwas za projekt „Splash Parking” będący instalacją dającą efekt zamrożenia samochodu w ruchu.

Jak podkreślał Janusz Kaniewski – Wybór zwycięskiej pracy był niespodzianką nawet dla jurorów. Ujęła nas w nim jego romantyczna estetyka, a efekt zastygniętej w ruchu wody, uchwycenia momentu, skojarzył nam się z duchem designu Mazdy, dynamiki zaklętej w rzeźbie.

Autorka projektu mieszka i pracuje w Bytomiu, współtworząc niezależną grupę projektową be3design, zajmującą się projektami z zakresu grafiki 3D, designu, webdesignu i architektury. Jest, także laureatką międzynarodowego konkursu „New Vision Of The Loft”. Za zwycięstwo w konkursie otrzymała czek na kwotę 10 tysięcy złotych oraz weekendowy pobyt na festiwalu Gdynia Design Days.

Agnieszka Wyrwas: Splash parking- to miejsce parkingowe-instalacja, której podstawowym założeniem jest uzyskanie efektu zamrożenia samochodu w ruchu, podobnie jak ma to miejsce na fotografiach rejestrujących widowiskowy „water splash” w trakcie rajdów samochodowych. Mimo wyłączonego silnika zaparkowany samochód w pierwszej chwili sprawia wrażenie jakby obok nas przejeżdżał, co znacząco działa na wyobraźnię przechodniów i dodatkowo podkreśla w zdecydowany sposób dynamiczną sylwetkę Mazdy CX-5.

Laureatem konkursu w kategorii Sprzęt Sportowy został z kolei Jan Godlewski – autor projektu sanek inspirowanych stylizacją Mazdy CX-5.
Uzasadniając wybór jury, Janusz Kaniewski zwracał uwagę na n
iebanalny, nowoczesny kształt, emanujący technicznym wyrafinowaniem i sportową radością – jak samochód będący inspiracją konkursu.

Autor zwycięskiej pracy jest absolwentem wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Architektury Wnętrz na Politechnice Białostockiej. Jan Godlewski prowadzi również własne biuro projektowe GDL Studio. Na swoim koncie ma zwycięstwa i wyróżnienia, m.in. w konkursach: Promosedia International Design Competition czy Graduation Projects.

Podobnie jak w przypadku kategorii Miejsce Parkingowe – autor otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych oraz spędził weekend na festiwalu Gdynia Design Days.

Prace nagrodzone Grand Prix zostały zaprezentowane na wystawie „Ładny Kraj” podczas Gdynia Design Days.

Oprócz tych nagród w konkursie przyznano również wyróżnienia.

W kategorii Miejsce Parkingowe – otrzymał je Marcin Piłka za projekt parkingu umieszczonego w konstrukcji wiaduktu kolejowego.

W kategorii Sprzęt Sportowy nagrodę za projekt latawca „Mazda Teko”
otrzymał Patryk Koca.

Tegoroczna edycja konkursu dla designerów i architektów wnętrz realizowana była pod hasłem Stwórz To Od Nowa i prowadzona była w dwóch kategoriach. Uczestnicy konkursu stanęli przed wyzwaniem zaprojektowania innowacyjnego miejsca parkingowego lub sprzętu sportowego. Łącznikiem obydwu kategorii był najnowszy model Mazdy – CX-5, premierowo pokazany w Polsce w kwietniu 2012 roku. Zaprojektowany z wykorzystaniem najnowszej technologii SKYACTIV, kompaktowy SUV, był główną inspiracją tegorocznego konkursu.

Mazda Design 2012 trwał od 2 kwietnia do 10 czerwca. Zgłoszono na niego w sumie 263 prace (144 projekty w kategorii Miejsce Parkingowe oraz 116 prac w kategorii Sprzęt Sportowy).  

Fot. materiały prasowe

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!