Jak zamontować baterię?

Jak zamontować baterię?

Montaż baterii łazienkowej większości z nas wydaje się skomplikowany. Okazuje się jednak, że strach ma wielkie oczy – stosując się do kilku podstawowych wskazówek można go bowiem wykonać samodzielnie. Jak to zrobić?

Krok 1: Wybór odpowiedniej baterii

Na rynku dostępne są dwa rodzaje baterii – ścienne i stojące (tzw. sztorcowe). Dokonując wyboru, należy przede wszystkim sprawdzić, na jakiej wysokości znajdują się rury doprowadzające ciepłą i zimną wodę w naszej łazience, ponieważ od tego zależy, który model możemy zainstalować. – Baterie ścienne montujemy, gdy rury wyprowadzone są powyżej wanny lub umywalki. Jeśli instalacja wodna przebiega poniżej, wybierzmy armaturę sztorcową – radzi ekspert. Dostępne modele różnią się także ilością otworów. Wśród baterii stojących najpowszechniejsze są jednootworowe (mocowane w jednym otworze regulują strumień i temperaturę wody za pomocą uchwytu) i dwuotworowe (jednouchwytowe oraz z osobnymi pokrętłami do regulacji ciepłej i zimnej wody). Istnieje także armatura trzy- i czterootworowa, która pojawia się zwykle w wytwornych liniach wzorniczych. Baterie przeznaczone do zamontowania nad umywalkami, mają oddzielnie wylewkę i dwa pokrętła do wody. Wannowe natomiast wyposażone są w oddzielną wylewkę, rączkę prysznicową i jedno lub dwa pokrętła.

Krok 2: Montaż

Baterie stojące umieszcza się w otworach wykonanych w umywalce lub wannie. Mają one zwykle średnicę w granicach 28–35 mm. W przypadku baterii jednootworowej, w specjalne wejście umieszczone w podstawie (dolnej części armatury) wkręcamy przewody doprowadzające wodę (przyłącza elastyczne) i wkręt mocujący. Wężyki wsuwamy do otworu montażowego w umywalce, a na wystający od spodu wkręt nakładamy specjalną gumową podkładkę, którą następnie zabezpieczamy drugą – wykonaną z metalu. Niektóre modele baterii wyposażone są dodatkowo w podkładkę chromowaną, którą umieszcza się pomiędzy otworem w umywalce i baterią. Należy umieścić ją nad otworem przed wprowadzeniem wężyków podłączeniowych. Podkładka ta nie tylko podnosi estetykę baterii, ale często maskuje otwór w umywalce gdy okazuje się on zbyt duży.

Trwałe przykręcenie baterii zapewni tulejkowa nakrętka pozwalająca wyeliminować ewentualne przecieki wody. Na koniec wystarczy podłączyć elastyczne przewody do instalacji wodociągowej.

Instalując armaturę dwuotworową, złączki (przyłącza proste) wkładamy do otworów montażowych i mocujemy je nakrętkami. Również za ich pomocą montujemy baterię i zabezpieczamy połączenia płaskimi uszczelkami, najczęściej wykonanymi z gumy lub – coraz częściej – z trwalszego kauczuku silikonowego. Trzeba też pamiętać o nakręceniu końcówek instalacji wodociągowej na przyłącza proste. Jeśli baterię dwuotworową zamierzamy zainstalować w wannie, wąż natrysku przykręcamy do rączki natrysku i łącznika.

Baterie ścienne mocuje się bezpośrednio do przyłączy ciepłej i zimnej wody. Dla komfortu korzystania ważna jest optymalna wysokość zamocowania baterii, dlatego trzeba pamiętać, by nie umieścić jej ani zbyt nisko, ani za wysoko nad wanną czy umywalką. Montaż armatury naściennej rozpoczynamy od wkręcenia przyłączy mimośrodowych do końcówek instalacji wodociągowej. Połączenia gwintowe warto uprzednio zabezpieczyć skutecznymi elementami uszczelniającymi - taśmą teflonową lub włóknem konopnym. Przyłącza mimośrodowe powinny wystawać ze ściany pod kątem prostym i być ustawione na jednej wysokości tak, aby korpus baterii po jej przykręceniu był poziomo. Szerokość rozstawu mimośrodów zależy od szerokości nakrętek przyłączeniowych baterii. - Najczęstsze nieprawidłowości przy montażu wynikają ze złego rozstawu podłączeń do wody ciepłej i zimnej. Modelowo jest to 15 centymetrów, jednak dopuszcza się maksymalnie 2 centymetry odchylenia. W innym przypadku montaż się nie powiedzie.

Następnie na mimośrody nakręcamy rozety, we wnętrzu nakrętek baterii umieszczamy uszczelki gumowe z filtrem, po czym przykręcamy palcami baterię do mimośrodów. Aby nie porysować nakrętek przy ich dokręceniu kluczem, należy założyć na nie specjalne plastikowe osłonki.

Krok 3: Sprawdzenie szczelności

Test szczelności najlepiej zweryfikuje, czy montaż baterii się udał. Najlepszym sprawdzianem będzie puszczenie strumienia wody i zweryfikowanie ewentualnych przecieków. Warto pamiętać także o zapobieganiu powstawaniu szczelin. Gumowe uszczelki na połączeniu z instalacją wodną, na końcu wylewki czy przy pokrętłach z czasem się zużywają. Najbardziej są na to narażone te, które mają kontakt z gorącą wodą. Pierwsze symptomy nieszczelności widać gołym okiem – na powierzchni baterii zaczyna pojawiać się osad z kamienia. To znak, że najwyższy czas wymienić niezdatne elementy.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Igor 2012-12-09 12:30:20

Cześć. Czyadtam z zainadtereadsowaniem o Twoich doświadadczeniadach z implantem. To, co nrjaabdziej mnie poruszyło ostatadnio to lista dźwiękf3w, jakie słyszysz. Bo to jest niemal dokładadnie ta sama lista dźwiękf3w, ktf3re niedawno zaczęłam słyszeć bez aparatu. To by znaczyło, że to są te bardzo niskie tony, ktf3re się najpierw słyszy przy wychodzeadniu z ciszy. Te tony (z tego co rozuadmiem) muszą być na poziomie ok. 75 dB. Jeszcze dużo przed nami :-). Powodzenia, trzyadmaja0się :-)

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!