Opolski amfiteatr w klubie Sztuka Architektury

Opolski amfiteatr w klubie Sztuka Architektury

Klub Sztuka-Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z polską architekturą. W czwartek, 31 maja 2012 r., o godzinie 17.30 Marek Nowacki z Biura 87a Architekci opowie o przebudowie Amfiteatru w Opolu.

Opolski amfiteatr usytuowany jest w miejscu szczególnym – na wyspie Pasieka, w zabytkowej dzielnicy willowej, przy bulwarach spacerowych ciągnących się wzdłuż Odry. Obiekt powstał na początku lat 60-tych, a jego widownia została ukształtowana w taki sposób, żeby wykorzystać fragmenty istniejących umocnień dawnego Zamku Piastów Śląskich.

Widok sceny z charakterystycznym zadaszeniem w którego tle widać budynek Urzędu Wojewódzkiego i Wieżę Piastowską, jest obrazem-ikoną kojarzącą się z Festiwalem Piosenki. Zadaniem architektów było wpisanie się w ten pejzaż i zachowanie oryginalnego układu przestrzennego. Przebudowa objęła więc zmianę zadaszenia nad sceną, przebudowę widowni i sceny, budowę budynku obsługi widzów oraz zagospodarowanie terenu.

Między widownią a brzegiem Odry stanął nowy, otwarty pawilon obsługi widzów. Jego głównymi elementami są dwa rozległe tarasy. Niższy stanowi foyer dla widzów, górny zaś to atrakcyjny taras widokowy z dodatkową lożą dla ok. 200 osób. W uzyskanej przestrzeni umieszczono pawilony gastronomiczne.

Wieczorem, w trakcie wydarzeń kulturalnych, obiekt iluminuje specjalnie zaprojektowane oświetlenie ledowe, które pozwala na tworzenie różnorodnych scenariuszy świetlnych i uzyskanie efektu zmiany kolorów.

We wnętrzach obiektu dominuje szarość betonu architektonicznego, biel ścian i zadaszeń membranowych oraz naturalne kolory drewna. Uzupełnienie stanowią podwieszone sufity z siatki, które zmieniają połysk i fakturę w zależności od kąta patrzenia oraz szklane refleksy prostopadłościennych pawilonów.

 

Wykład odbędzie się 31 maja w Klubie Sztuka Architektury:
ul. Andersa 13 (Skwer Tekli Bądarzewskiej - Stacja Muranów), Warszawa
Początek godzina 17.30.
Wstęp na wykład jest bezpłatny.
Po wykładzie planowana jest dyskusja.

 

Klub Sztuka Architektury jest wspólnym projektem portalu Sztuka-Architektury.pl oraz Stowarzyszenia Stacja Muranów

Patronat medialny: Wnętrze i Ogród, portal deko-racja.pl
Program kolejnych prezentacji można znaleźć na portalu www.ArchFilmFest.eu

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

felicjanoo 2020-04-16 14:09:13

Your page is very nice, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!