Pierwszy Festiwal Designu dla Dzieci

Pierwszy Festiwal Designu dla Dzieci

2 czerwca w Concordia Design w Poznaniu rozpocznie się Pierwszy w Polsce Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci. Wystawa „Dziecinada”, program warsztatów twórczych m.in. o projektowaniu mody, rozwiązywaniu zagadek naukowych, recyklingu, konstruowaniu pojazdów, a także największa kolorowanka zaprojektowana specjalnie na tę okazję, spektakl teatralny dla najmłodszych, kiermasz „dobrze wymyślonych” przedmiotów oraz dziecięce menu w restauracji – cały scenariusz dwudniowego Festiwalu powstał z myślą o dzieciach ich edukacji i dobrej zabawie. Słowo design będzie tu odmieniane i przetwarzane na wszystkie sposoby po to, by je odczarować i pokazać, że oznacza nic innego jak ulubioną zabawkę, dobrze uszyte ubranie albo wygodne krzesło. Podczas tego wydarzenia dzieci wielokrotnie będą mogły poczuć się prawdziwymi projektantami.

Festiwal otworzy wystawa „DZIECINADA– polski design dla dzieci”. To najciekawsze produkty polskich projektantów przeznaczone dla najmłodszych. Na wystawie pokazane zostaną przedmioty produkowane w krótkich, limitowanych seriach oraz produkty wytwarzane na skalę przemysłową: przytulanki, klocki, zabawki edukacyjne, książki, a także meble, dywany, lampy – rzeczy przeznaczone do codziennego użytku w domu lub przedszkolu czy po prostu służące do dobrej zabawy.

Kuratorem wystawy jest Agnieszka Jacobson-Cielecka, a współorganizatorem Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Wystawę można będzie oglądać od 2 do 10 czerwca w Concordia Design.

Jednym z wyzwań pierwszej edycji Festiwalu będzie zaangażowanie dzieci do wspólnej zabawy „Pokoloruj swój świat” czyli pomalowania największej kolorowanki świata zaprojektowanej specjalnie na tę okazję. Każde dziecko, będzie mogło wziąć udział w kolorowaniu ogromnej ilustracji – zarysowywać, zamalowywać i ozdabiać największy obrazek, jaki do tej pory powstał! Kolorowanka będzie dostępna przez cały czas trwania Festiwalu, dla każdego, kto będzie chciał zostawić na niej swój ślad znajdzie się pisak, kredka czy farbka.

Podczas Festiwalu zainaugurowany zostanie nowy projekt edukacyjny opracowany przez Concordia Design skierowany do dzieci – cykl warsztatów kreatywnych „Wszystko zaprojektowane”. Obejmuje on kilka scenariuszy odwołujących się do rożnych dziedzin projektowania łącząc je z zainteresowaniami dzieci.

Podczas zajęć dzieci będą się uczyć przez współtworzenie, doświadczanie i wspólne projektowanie. W czasie Festiwalu wezmą udział w dwóch scenariuszach: 2 czerwca „Wszystko zaprojektowane czyli o co chodzi w modzie?”, który poprowadzi Katarzyna Świeżak – redaktorka działów styl życia i moda w Wysokich Obcasach, autorka książki dla dzieci „Moda” oraz 3 czerwca „Wszystko zaprojektowane, czyli naukowe zagadki i tajemnicze zjawiska wokół nas” – prowadzący Wojtek Mikołuszko jest dziennikarzem, autorem książek dla dzieci „Tato, a po co?”, „Tato, a dlaczego?”. Warsztaty z cyklu „Wszystko zaprojektowane” będą realizowane w całej Polsce przy okazji festiwali designu i innych wydarzeń związanych z dobrym projektowaniem.

W ramach zajęć odbywających się na stałe w Concordia Design - Concordia Kids odbędą się warsztaty „Mamma Mia w Concordia Taste” z szefem kuchni, podczas których dzieci wraz z rodzicami zajmą się wypiekaniem pizzy. Z kolei na warsztatach „Origami w Concordia Print” drukarze i graficy pokażą dzieciom ogromne maszyny drukujące, a z papieru będą wspólnie projektować figury oraz „Superbohater w Concordia Print”, przy pomocy grafików dzieci będą projektować koszulki swoich bohaterów, a następnie wykonają nadruki na koszulkach.

Podczas Festiwalu w Concordia Design gościnnie zaprezentowane zostaną także cztery warsztaty realizowane w Galerii Designu – BWA we Wrocławiu w ramach projektu edukacyjno-artystycznego dla dzieci i rodziców „3D czyli Dizajn Dla Dzieci”. Poprowadzą je Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan.

Warsztaty dla najmłodszych dzieci w wieku 2-3 lat – „Dla najmłodszych Zakamarki”przygotowało wydawnictwo Zakamarki. Zajęcia oparte są poznawaniu książki Evy Susso, której lektura będzie inspiracją do tanecznych i muzycznych działań, nauki nowych sylab, wystukiwania rytmów i naśladowania dźwięków wydawanych przez zwierzęta. Inną propozycją dla kilkulatków (w wieku 1-5lat) jest spektakl „Pudełko” Teatru Blum.

Podczas Festiwalu odbędzie się także kiermasz z najlepiej zaprojektowanymi produktami dla dzieci. Weźmie w nim udział 20. wybranych wystawców: projektantów i wykonawców zabawek, odzieży, wyposażenia wnętrz, właścicieli sklepów internetowych, wydawców książek. Łączy ich wiele - wysoki poziom funkcjonalności i estetyki, ciekawe wzornictwo, pasja i energia, którą wkładają w swoją pracę a jednocześnie robią rzeczy którą są odpowiedzią na potrzeby dzieci. Będzie można oglądać i kupować w sobotę 2.06, g.11.00-19.00 i w niedzielę 3.06, g. 10.00-18.00.

Miejsce I Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci:

Concordia Design

ul. Zwierzyniecka 3

Poznań

Więcej informacji: www.concordiadesign.pl

 

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!