Nagrody Kompasu Młodej Sztuki 2017 rozdane

Nagrody Kompasu Młodej Sztuki 2017 rozdane

13 grudnia br., podczas wernisażu wystawy pokonkursowej KMS 2017 ogłoszono wyniki Kompasu Młodej Sztuki, rankingu stworzonego przez Kamę Zboralską i Piotra Cegłowskiego.


W KMS udział biorą czołowe galerie sztuki współczesnej, prywatne i publiczne (w tym roku było ich 80). Ich szefowie i właściciele wybierają najlepszego młodego artystę, w wieku do 35 lat.

Liderem 7. edycji Kompasu Młodej Sztuki 2017 został po raz kolejny Bartosz Kokosiński, który otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie promocji młodych polskich twórców otrzymała krakowska galeria Zderzak.


kompas młodej sztuki 2017

Prace surrealistyczne, figuratywne, klasyczne rzeźby, filmy wideo oraz instalacje. Sztuka najnowsza jest bardzo zróżnicowana, nie ma jednego dominującego stylu, co widać na wystawie w Galerii (-1). Wśród ponad 20 prac czołówki KMS można zobaczyć m.in. „Obraz pożerający rzeczywistość” Bartosza Kokosińskiego i fotografie jego oryginalnych instalacji pokazywanych w CSW Zamek Ujazdowski i Galerii Krynki oraz „Sen o Omanie” Katarzyny Karpowicz, która zajęła 2. pozycję w Kompasie Młodej Sztuki. Uwagę zwracają też obraz Marcina Zawickiego, rysunek Mariusz Tarkawiana, wykonany tuszem i ołówkiem („ The Most Expensive Art Exhibition” ) oraz ubrana w złote cekiny praca Mai Kitajewskiej. W przestrzeń galerii świetnie wpisuje się gigantyczny obraz Grzegorza Kozery i niewielkie prace Agaty Kus, która skupia się na tematyce kobiecej. Coraz bardziej docenianą u nas dziedzinę sztuki - fotografię reprezentują zdjęcia Diany Lenonek oraz Ignacego Skwarcana. Jest też obiekt wiecznego eksperymentatora Łukasza Surowca oraz rzeźba z brązu „Sekret” Grzegorza Gwiazdy, docenionego już przez włoskie galerie. Obiekty zostały wypożyczone z komercyjnych galerii, od artystów oraz z prywatnych kolekcji.

Wystawa w Galerii (-1) PKOI, Centrum Olimpijskie w Warszawie otwarta będzie do 2 stycznia 2018r.

Powstaniu Kompasu Sztuki przyświecała idea uporządkowania kształtującego się w naszym kraju rynku sztuki współczesnej . Jest to jedyny tego typu projekt, stanowiący znakomity przewodnik dla kolekcjonerów, domów aukcyjnych, galerii, potencjalnych inwestorów a także jest cennym źródłem informacji dla samych artystów.

Kompas Sztuki to ranking najlepszych polskich artystów współczesnych (żyjących i nieżyjących, obecnych na rynku sztuki po 1945 roku). Od 2008 roku istnieje również Kompas Młodej Sztuki, ogniskujący uwagę na artystach do 35. roku życia. Czołówka obu rankingów pokrywa się z czołówką najlepiej sprzedawanych polskich artystów współczesnych. Wyniki odzwierciedlają też aktualną pozycję konkretnych twórców w świecie sztuki m.in. ich udział w ważnych wystawach krajowych i zagranicznych, czy np. fakt otrzymania prestiżowej nagrody.

Zarówno w tworzeniu Kompasu Sztuki jak i Kompasu Młodej Sztuki udział biorą galerie sztuki współczesnej – publiczne, skupiające się na promocji sztuki oraz komercyjne. W tym roku w głosowaniu wzięło udział 80 galerii m.in. CSW Zamek Ujazdowski, Foksal, Galeria Bielska, PGS, CSW Łaźnia, BWA Zielona Góra, BWA Wrocław czy CSW Kronika.

Osoby wyznaczone przez galerie zgłaszały 5 nazwisk – kierując się osiągnięciami artystów oraz wskazując tych, którzy według nich mają szansę odnieść sukces. Twórca wymieniony jako pierwszy otrzymywał 5 punktów, drugi – 4, trzeci – 3 itd. Suma punktów zadecydowała o ostatecznej pozycji w rankingu.Istotna jest również liczba rekomendacji, czasem taka sama przy znacznej różnicy w punktacji. Od początku projekt prowadzony jest przez znawców sztuki - Kamę Zboralską i Piotra Cegłowskiego.

W kolejnych rankingach Kompasu Młodej Sztuki pojawiają się nowi interesujący artyści, natomiast niektórzy twórcy po ukończeniu 35 lat trafiają do głównego Kompasu Sztuki. 


kompas młodej sztuki 2017

źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!