Czechosłowacki dizajn. Od Expo 1958 do inwazji 1968

Czechosłowacki dizajn. Od Expo 1958 do inwazji 1968

Czym jest słynna czechosłowacka trumna? Na czym polega fenomen szkła prasowanego? Co to jest styl brukselski i dlaczego świat oszalał na jego punkcie? Wystawę Czechosłowacki dizajn - Od Expo 1958 do inwazji 1968 można oglądać do 1 października 2016 w Domu Spotkań z Historią, przy ul. Karowej w Warszawie.


Styl brukselski zapanował w całej Czechosłowacji, ale przenikał też do innych krajów i inspirował zagranicznych twórców. Dziś wraca do łask i znowu staje się inspiracją dla projektantów. Wystawa w DSH – autorski projekt ołomunieckiego kolekcjonera Jana Jeništy, przygotowany dla Czeskiego Centrum – prezentuje polskiej publiczności piękno i uniwersalność stylu, który powstał w ograniczonych warunkach gospodarki socjalistycznej.


wystawa Czechosłowacki design

Telefon domowy Tesla T65 H, „Trumna”, proj. Bohumil Míra, Tesla Liptovský Hrádok, 1963

Tranzystor przenośny „Mír”, proj. Bohumil Míra, Tesla Pardubice, 1961-63

Tranzystor przenośny „Mír”, proj. Bohumil Míra, Tesla Pardubice, 1961-63

Czechosłowacka ekspozycja na wystawie światowej w Brukseli miała zaprezentować styl życia zwykłych Czechów i Słowaków. Dzieliła się na główne części zatytułowane: Praca – Odpoczynek – Kultura. Warszawska wystawa stara się nawiązać do tego podziału. Wystawę rozpoczyna pokaz czechosłowackiego pawilonu na Expo 1958, po którym następują fragmenty tematyczne: Przemysł, Mieszkanie, Moda, Kultura. W ramę czasową wystawy wpisują się najważniejsze wydarzenia lat 1958-1968.

Wystawa w atrakcyjny sposób prezentuje widzom skarby czechosłowackiego wzornictwa. Można na niej znaleźć twórczość graficzną (okładki książek, czasopisma, koperty płyt gramofonowych), fenomen szkła prasowanego, dizajn przemysłowy od naczyń kuchennych po plastikowe krzesła tramwajowe projektu Miroslava Navrátila, meble i wyposażenie mieszkań (telefon nazywany „trumną”, żelazko ETA 212 i suszarkę do włosów produkowaną przez niemal 40 lat), a także ulubione plastikowe zabawki projektu Libuše Niklovej. Zwiedzający mogą chwilę odetchnąć w wygodnie wyposażonym brukselskim pokoiku i przekartkować czasopisma z epoki. Wystawa oferuje też wgląd w czechosłowacką kulturę lat 60. Pojawi się na niej słynne trio wokalne The Golden Kids, plakaty do filmów czeskiej Nowej Fali czy książki autorów zakazanych po roku 1968, w tym pierwsze wydania Żartu Milana Kundery i Perełek na dnie Bohumila Hrabala.


Żelazko ETA 212, proj. Stanislav Lachman, Elektro-Praga n.p. Praha, 1964

Żelazko ETA 212, proj. Stanislav Lachman, Elektro-Praga n.p. Praha, 1964

Figurka „Kocię”, proj. Jaroslav Ježek, Karlovarský porcelán – Duchcov, 1962

Figurka „Kocię”, proj. Jaroslav Ježek, Karlovarský porcelán – Duchcov, 1962

Warszawska wystawa stanowi nawiązanie do wcześniejszych polsko-czeskich wystaw Wojna i Pokój, Dohnat a předehnat oraz Bruselas en Praga, Picasso en Varsovia, prezentowanych w ostatnich latach w Polsce, Czechach i Hiszpanii. Wszystkie je łączy czechosłowacka „bruksela”, polski „new look”, „styl picassowski” i „the Eames Era“, czyli specyficzny styl, który na przełomie lat 50. i 60. „wtargnął“ niemal do każdego domu Europy Środkowej. Charakterystyczne dla tej estetyki opływowe kształty, dynamiczne formy, wyraziste i pastelowe kolory oraz gładkie powierzchnie można odkrywać na wystawie „Czechosłowacki dizajn. Od Expo 1958 do inwazji 1968”.

Organizatorami wystawy są Jan Jeništa, Dom Spotkań z Historią i Czeskie Centrum. Projekt został objęty patronatem honorowym Ambasady Republiki Czeskiej w Polsce.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających przez całe lato, od 22 czerwca do 1 października 2017.


Pokój dzienny na wystawie w Bratysławie, proj. František Jirák, 1959

Pokój dzienny na wystawie w Bratysławie, proj. František Jirák, 1959

źródło: materiały Dom Spotkań z Historią


Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

felicjanoo 2020-04-19 14:39:09

Your site is very interesting, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!