Nowe materiały w łazience

Nowe materiały w łazience

Coraz więcej elementów wyposażenia łazienki wykonywanych jest z materiałów o wspólnej nazwie „solid surface”, czyli różnego rodzaju tworzyw syntetycznych. Projektanci i producenci sięgają po nie między innymi dlatego, że są trwałe, atrakcyjne estetycznie, a poza tym oferują większą dowolność formy niż klasyczne materiały, jak np. ceramika.

Od wielu lat popularnością cieszy się tzw. sztuczny kamień doskonale nadający się do produkcji umywalek meblowych, w których wymagana jest swoista monolityczność formy. Materiał ten daje projektantom dużą swobodę w kształtowaniu formy oraz oferuje większą precyzję jeśli chodzi o wymiary produktu. Umożliwia też realizację niestandardowych pomysłów, takich jak na przykład umywalki z przykrywami umożliwiającymi przekształcenie ich w toaletki. Przygotowanie ich z ceramiki nie jest możliwe, ponieważ ceramiczna pokrywa byłaby zbyt ciężka i krucha. Znacznie lepiej nadaje się do tego lekkie i plastyczne tworzywo – konglomerat.

Plastyczność tworzyw typu solid surface świetnie sprawdza się także w przypadku brodzików. Mineralnego tworzywa o nazwieCristalplant® na przykład sprawi, że brodzik będzie się odznaczał piękną, matową, aksamitną powierzchnią, ale także będzie na tyle „plastyczny”, że w razie potrzeby producent będzie mógł go przyciąć na określony przez klienta wymiar. To bardzo wygodna opcja, gdy potrzebny jest brodzik o niestandardowych wymiarach.

Plastyczność tworzyw syntetycznych daje także duże możliwości w przypadku produkcji wanien. Zastosowanie elastycznej mieszanki przejrzystej żywicy i minerałów pozwoli na uformowanie wanny z jednego kawałka materiału. Brak jakichkolwiek łączeń na całej powierzchni elementu jest w przypadku wolno stojącej formy ogromną zaletą stylistyczną, zaś cienkie ranty dodają wannie delikatności i uroku. Wanny o takiej formie nie można byłoby wykonać ani z akrylu (konieczność łączeń), ani z ceramiki (wanna byłaby bardzo ciężka, a brzegi znacznie grubsze).

Bardzo cenioną przez producentów wyposażenia łazienkowego oraz samych użytkowników cechą konglomeratów są ich właściwości fizyczne: przyjemna, ciepła w dotyku powierzchnia, duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, łatwość czyszczenia i pielęgnacji, wolne starzenie się materiału. Takie walory posiada na przykład tzw. lany marmur, czyli kamień dolomitowy zmielony na mączkę i połączony z żywicą. Materiał ten jest praktycznie naturalny, wytrzymały jak kamień, lecz w przeciwieństwie do niego przyjemnie ciepły. Jest również bardzo trwały, ponieważ w procesie technologicznym ze struktury wyeliminowane zostały mikropęcherzyki powietrza odpowiadające m.in. za samoistne uszkodzenia żelkotu będącego wykończeniem elementu.

Niektórzy producenci eksperymentują ze sztucznymi materiałami, które są już obecne na rynku. Pojawiają się także nowe możliwości, na przykład akryl wzbogacony o minerały, który dzięki delikatnym, połyskliwym drobinkom wyglądem przypomina naturalny granit.

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!