Jatoba – brazylijski diament na podłodze

Jatoba – brazylijski diament na podłodze

Zachwyca nietuzinkowością i soczystą, cynamonową barwą. Jej charakterystyczny kolor z czasem przybiera intensywne odcienie, dojrzewając jak wytrawne, czerwone wino. Jatoba. Idealny surowiec na podłogi i sprawdzony sposób na dystyngowane wnętrze, które nawet w ponury dzień zapachnie brazylijskim słońcem.

Jatobowe korzenie

Drzewo jatoba – znane także pod nazwami: wiśnia brazylijska, kawanari czy paquio, występuje na obszarze południowego Meksyku, w Ameryce Centralnej i Południowej, Indiach, w północnych rejonach Brazylii, ale również na obszarze Karaibów. To rozłożyste drzewo o parzystopierzastych liściach i niewielkich kwiatach osiąga do 35 metrów wysokości i około 170 centymetrów w pierśnicy.

Magiczna moc

Jatoba znana jest nie tylko z wielu zalet swojego drewna, ale także ze względu na lecznicze właściwości. Kora drzewa, z zewnątrz jasnobrązowa, od środka zaś czerwona, wykorzystywana jest w medycynie naturalnej m.in. przez Indian Ameryki Płd. Przyrządzane z niej wywary dodają sił witalnych, jak również mają działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, stąd świetnie nadają się do leczenia wszelkiego rodzaju problemów skórnych.

W magiczną moc jatoby wierzyli natomiast Majowie, którzy – wykorzystując stwardniałą żywicę drzewa (kopal) w roli kadzidła – podczas wszelkiego rodzaju rytuałów okadzali nim ludzi, zwierzęta, budynki lub przedmioty wierząc, że dzięki temu chronią je przed złymi mocami i siłą czarnej magii.

Wytrzymałość diamentu

Do najważniejszych zalet fizycznych drewna jatoby z pewnością należy jej niezwykła twardość, wytrzymałość i odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Z tego względu nazywana jest czasem „diamentową wiśnią”. Jej drewno jest jednym z najtwardszych (63-73 MPa w skali twardości Brinella), najgęstszych i najmocniejszych, i z powodzeniem wytwarza się z niego podkłady kolejowe, obręcze kół, jak również podłogi drewniane, meble i inne produkty stolarskie.

Jak wino…

- Podłogi z drewna jatoby można porównać do dobrego wina – są wyborne, a im starsze, tym bardziej wyraziste – mówi Piotr Wójcikiewicz, przedstawiciel producenta - W produkcji powierzchni z tego surowca wykorzystywana jest część twardzielowa drzewa, która oscyluje w kolorystyce łososiowo-czerwono-pomarańczowej, by z czasem – pod wpływem promieni słonecznych – nabrać czerwonobrązowej głębi wzbogaconej delikatnymi czarnymi smugami.

Zachwycająca mozaika barw jatoby ukazuje swoje piękno zwłaszcza na podłogach drewnianych we wzorze klepki trójrzędowej. Tego typu powierzchnie bardzo dobrze prezentują się w eleganckich, dystyngowanych i niekoniecznie przestronnych wnętrzach.

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!