Doussie – egzotyk do zadań specjalnych

Doussie – egzotyk do zadań specjalnych

Jeśli chcesz, aby Twoja podłoga była piękna, wytrzymała, ponadczasowa, wszechstronna, a przy tym nietuzinkowa i z charakterem – zdaj się na „króla wśród egzotyków”, doussie. Jego drewno doprawione szczyptą egzotyki, od lat cenione za właściwości fizyko-mechaniczne przez specjalistów, obecnie ponownie odkrywane jest przez designerów ze względu na zachwycającą paletę barw.

Okazały monarcha

Doussie to termin używany na określenie około dziesięciu typów drzew, które występują głównie w suchych, wiecznie zielonych lasach wschodniej i południowej Afryki. Znane także pod innymi nazwami, m.in. lingua, afzelia, apa czy papao rośliny należące do rodziny brezylkowatych, osiągają wysokość do 35 metrów i do 120 centymetrów w pierśnicy. Wielkie są także owoce tych drzew (miąższ jadalny). Ich długość może dochodzić do 30 centymetrów. Cechą rozpoznawczą doussie są także intensywnie pachnące szkarłatnoczerwone kwiaty.

Egzotyczny atleta

- Warto podkreślić, że przydomek „królewski” przylgnął do drzewa doussie nie tylko ze względu na jego rozmiary i bardzo ciekawą barwę – zauważa Piotr Wójcikiewicz, przedstawiciel producenta drewnianych podłóg – Ponadprzeciętne są również jego właściwości fizyko-mechaniczne. Roślina jest twarda, odporna na warunki zewnętrzne, a także ataki insektów. Co więcej jest w stanie przeciwstawić się działaniu kwasów, stąd często stosowany jest do produkcji stołów laboratoryjnych czy naczyń, w których przechowuje się chemikalia.

Właściwości doussie wykorzystywane są w różnych dziedzinach. Drewno używane jest w przemyśle stoczniowym, stolarstwie, meblarstwie, a nawet w… sporcie. Dzięki niezwykłej wytrzymałości materiału, z surowca wykonywane są nawierzchnie w obiektach sportowych, które narażone są na bardzo silne obciążenia. Doussie służy zawodnikom m.in. na olimpijskim torze rowerowym w Munich w Bawarii.

Doussie na podłodze

Oczywiście drewno doussie ze względu na swoje właściwości idealnie nadaje się do produkcji podłóg drewnianych. Ze względu na swoją stabilność i wytrzymałość powierzchnie z tego surowca świetnie sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach: salonach, kuchniach, przedpokojach, a nawet w łazienkach. Bez obaw możemy je kłaść w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Co ważne – doussie może być wykorzystywane także w przypadku zastosowania instalacji ogrzewania podłogowego.

Poza bardzo cennymi właściwościami fizyko-mechanicznymi drewna afzelii, nie można nie wspomnieć o jego zaletach estetycznych. Podłogi z doussie charakteryzują się bardzo oryginalną kolorystyką. Barwy: od łososiowej aż po pomarańczową, przenikają się z intensywną czerwienią, która z czasem przybiera ciemniejsze, łagodniejsze i szlachetne rysy. Tę różnorodność świetnie eksponują podłogi we wzorze klepki trójrzędowej, które polecane są nawet do małych pomieszczeń. Starannie wyselekcjonowane lamelki podkreślają unikatowe odcienie afrykańskiego drewna, które swoją ciepłą tonacją ożywiają wnętrza.

Powierzchnie podłóg z drewna doussie mogą być uszlachetnione zarówno lakierem (najlepiej prezentują się pokryte lakierem półmatowym), jak i bezbarwnym olejem UV.

Źródło: materiały prasowe


Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Abdul 2012-03-05 09:43:39

A więc podążając za radą autora Dobry pomysł na aykrtuł, zachęca do zostawiania komentarzy, co nie tylko promuje komentatorf3w, ale także wpływa na ranking strony macierzystej wszyscy są zadowoleni Pozdrawiam autora, tak trzymaj! Czytelny design, wartościowa treść, zachęcający adres nie ma to jak dobry Wizerunek własny przez stronę www

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!