Koncepcje aranżacji wystawy głównej w Muzeum Fotografii w Krakowie

Koncepcje aranżacji wystawy głównej w Muzeum Fotografii w Krakowie

Oto wyniki konkursu na opracowanie koncepcji wystawy głównej w oddziale Muzeum Fotografii w Krakowie. Jury konkursowe przyznało dwie nagrody. 

Konkurs na koncepcję wystawy głównej oddziału Muzeum Fotografii w Krakowie ogłoszony został w marcu tego roku. Założeniem konkursowym było opracowanie koncepcji plastyczno-przestrzennej ekspozycji w budynku dawnej zbrojowni mieszczącej się przy ulicy Rakowickiej 22. Jury konkursowe zdecydowało się przyznać dwie nagrody – pierwsza powędrowała w ręce architektów z pracowni JAZ+ Architekci Żmijewski Jaworski Masse, drugą nagrodę przyznano Pracowni Macieja Siudy. 

Budynek zakupiony został przez władze miasta od Agencji Mienia Wojskowego w 2017 roku, obecnie w obiekcie wciąż prowadzone są prace budowlane. Oprócz projektowanej przestrzeni ekspozycyjnej mierzącej blisko 3,2 tys. m2 w muzeum wydzielone zostaną również sale edukacyjne, biblioteka i czytelnia, a także księgarnia oraz kawiarnia. Udostępnienie muzeum dla zwiedzających przewidziano na drugą połowę przyszłego roku.

Koncepcje aranżacji wystawy głównej w Muzeum Fotografii w Krakowie

Zwycięska koncepcja – pierwsza nagroda 

Projekt ekspozycji przygotowany przez pracownię JAZ+ Architekci Żmijewski Jaworski Masse doceniono za oryginalne i konsekwentnie przeprowadzone rozwiązania funkcjonalne. Architekci zaproponowali praktyczną, a przy tym atrakcyjną wizualnie przestrzeń wystawienniczą. W swojej koncepcji pracownia chciała umożliwić widzowi aktywnego uczestnictwa, jednocześnie stwarzając warunki do refleksji na temat fotografii. Szczególnie interesujące są elementy interaktywne, które wciągają widza w dialog z prezentowanymi obiektami. Intrygujące i oryginalne stojące na granicy ekspozycji i instalacji tworzą ciekawą aurę wystawy. Ponadto projekt w nieoczywisty sposób nawiązuje do industrialnej architektury budynku tworząc spójną całość.

 

Koncepcje aranżacji wystawy głównej w Muzeum Fotografii w Krakowie

Zwycięska koncepcja – druga nagroda 

Druga nagroda przyznana została Pracowni Macieja Siudy – jury argumentowało swój wybór przejrzystością i konsekwentnie ukształtowaną przestrzenią, jaką w projekcie zaproponował architekt. Docenione zostały elegancja koncepcji oraz klasyczny charakter wnętrz. Architekt nawiązał zarówno do specyficznej architektury dawnej Zbrojowni, jak i do charakteru samego Muzeum. Wykorzystanie czerni i bieli koresponduje z podstawowymi barwami tradycyjnej fotografii. Oryginalne jest również odniesienie do struktury klasycznego albumu fotograficznego, które można dostrzec w projekcie. Nie bez znaczenia są także rozwiązania funkcjonalne – architekt zaproponował parawany oderwane od podłogi z zaakcentowanymi elementami konstrukcji. Dzięki nim goście muzeum mogą w sposób intuicyjny poruszać się po wystawie.

 

Koncepcje aranżacji wystawy głównej w Muzeum Fotografii w Krakowie

Koncepcje aranżacji wystawy głównej w Muzeum Fotografii w Krakowie – metryczka projektu 

typ projektu: wnętrze muzeum

inwestor: Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie

projekt: 2020

lokalizacja: Kraków

autorzy projektów: JAZ+ Architekci Żmijewski Jaworski Masse, Pracownia Macieja Siudy

projektowana powierzchnia: 3232,41 m2

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

ledfanS 2020-08-11 13:05:03

lampy solarne do altany https://solumen.pl latarnie tlumacz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!