Jak wybrać drzwi do mieszkania? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę

Jak wybrać drzwi do mieszkania? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę

Jesteś w trakcie remontu domu i musisz wybrać drzwi do pomieszczeń? Nie wiesz czym powinieneś się kierować? Przede wszystkim, zwróć uwagę na to gdzie mają się znajdować i jakie funkcje będą pełnić (np. wygłuszać dźwięk). Odpowiednio wcześniej zdecyduj o materiale, z którego powinny zostać wykonane, kolorze oraz elementach wykończenia. Jakie są rodzaje drzwi i w jakich warunkach się sprawdzą? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Drzwi zewnętrzne, wewnętrzne czy wewnątrzlokalowe — oto jest pytanie
Podstawowe rozróżnienie drzwi opiera się na modelach zewnętrznych , wewnętrznych i wewnątrzlokalowych .Te, dzięki którym wchodzimy do budynku nazywane są drzwiami zewnętrznymi, natomiast te przez , które wchodzimy do mieszkania w bloku to drzwi wewnętrzne natomiast te znajdujące we wnętrzu domu lub mieszkania w bloku i oddzielające poszczególne pomieszczenia, to drzwi wewnątrzlokalowe. Drzwi zewnętrzne wejściowe obecnie wykonywane są z materiałów bardziej odpornych na warunki atmosferyczne oraz mogą cechować się dużo większym stopniem izolacji cieplnej, a ponadto bez tzw. mostków cieplnych. 

Jak wybrać drzwi do mieszkania? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę

Drzwi antywłamaniowe — bezpieczeństwo ponad wszystko

Wybierając drzwi wejściowe, warto pomyśleć o bezpieczeństwie domowników. Sugerujemy, by zwrócić uwagę na to, czy wybrany model został wyposażony w nowoczesne wielopunktowe systemy antywłamaniowe. Takie drzwi posiadają dodatkowo wzmocnioną konstrukcję i zawiasy oraz zamek zabezpieczony odpowiednim szyldem ochronnym.

Drzwi akustyczne — gwarancja ciszy i spokoju
Wśród różnych rodzajów drzwi, można wyróżnić także te, które cechują się pochłanianiem dźwięków. Sprawdzają się zarówno do wygłuszania dźwięków pochodzących z ulicy, jak i powstałych w mieszkaniu lub domu, gwarantując ciszę i spokój domownikom zamieszkującym sąsiednie pokoje.

Drzwi przeciwpożarowe
Kolejnym rodzajem drzwi, o których należy wspomnieć są przeciwpożarowe. Zazwyczaj montuje się je w budynkach użyteczności publicznej, aby spełnić wymagania ochrony przeciwpożarowej oraz BHP. Coraz częściej przepisy budowlane w wielu krajach wymagają stosowania takich drzwi w blokach mieszkalnych , ciągach komunikacyjnych budynków prywatnych i użyteczności publicznej , kotłowniach domów prywatnych. Są one wykonane z materiałów o zwiększonej odporności na ogień , odpowiedniej konstrukcji , odpowiednich uszczelek aby zapewnić zwiększoną szczelność ogniową ( przedostanie się ognia) oraz zwiększoną izolacyjność ogniową ( przedostanie się wysokiej temperatury przez drzwi ) co sprawia , że możliwe jest czasowe odcięcie dopływu ognia i wysokiej temperatury co pozwala osobom uwięzionym w pomieszczeniu czuć się bezpiecznie do czasu, aż z pomocą przyjedzie pomoc.

Drzwi dymoszczelne 
Są to drzwi , których konstrukcja pozwala na niewielkie odkształcenia skrzydła drzwiowego przy nagrzewaniu do temperatury 200 stopni Celsjusza ,a tym samym minimalizuje możliwość przedostawania się dymu do chronionego pomieszczenia , tym samym chroniąc przed zatruciem.

Drzwi pasywne i energooszczędne — izolacja cieplna
Są to drzwi o bardzo wysokim współczynniku izolacyjności cieplnej z reguły poniżej 0,8 W/m2K i mają za zadanie pomóc w zminimalizowaniu utraty ciepła w eksploatacji domu. Bardzo ważną rolę odgrywają tutaj materiały , z których wykonano drzwi i ościeżnice oraz brak tzw. mostków cieplnych szczególnie w ościeżnicy . Równie ważną kwestą jest właściwy montaż ościeżnicy oraz szczelne wypełnienie zalecanymi materiałami.

Podsumowując, jeśli poszukujesz drzwi wejściowych do domu lub do mieszkania, to powinieneś zwrócić uwagę na modele antywłamaniowe, energooszczędne. Z kolei, gdy potrzebujesz takich, które sprawdzą się jako wejściowe do mieszkania, pomyśl o tym, aby miały odpowiednią barierę akustyczną , antywłamaniowość i przeciwpożarowość.
Idealnym rozwiązaniem , które łączy wszystkie ww. cechy mogą być drzwi serii Delta Magnum produkowane przez firmę DELTA Zbigniew Różycki z Katowic - z opatentowanym wsadem przeciwpożarowo-akustycznym tzw. „kanapka WKW” , opatentowanymi zamkami wielopunktowymi serii Delta DC6 oraz zgłoszoną do opatentowania ościeżnicą Termo ODS.

UWAGA ! Nawet najlepsze drzwi akustyczne, energooszczędne , antywłamaniowe, przeciwpożarowe itp. zamontowane niedbale tzn. ze szczelinami, ze źle wypełnioną ościeżnicą, często nie są w niczym lepsze od standardowych, tanich drzwi supermarketowych.

https://www.delta.net.pl/produkty/drzwi-wejsciowe,18,5,18 

„Projekt Współfinansowany przez Unię Europejską z EFRR w ramach RPO WSL na lata 2014-2020”.

Jak wybrać drzwi do mieszkania?

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!