Jak wybrać klimatyzator do pomieszczeń?

Jak wybrać klimatyzator do pomieszczeń?

Klimatyzator jest niezastąpionym urządzeniem podczas upałów, które w dzisiejszych czasach mają miejsce coraz częściej. Wiatraki i zimne napoje mogą w takich przypadkach okazać się niewystarczające. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, zarówno stacjonarnych, jak i przenośnych. Jaki model wybrać i czym kierować się podczas zakupu?

Rodzaje klimatyzatorów

Producenci oferują szeroką gamę różnego rodzaju klimatyzatorów. Modele stacjonarne należy przewidzieć dużo wcześniej, najlepiej na etapie projektowania domu lub mieszkania. Ma to związek z koniecznością instalacji klimatyzatora z wieloma jednostkami. Taki rodzaj urządzenia wyróżnia duża wydajność, ciche działanie oraz dowolność regulacji. Nieco łatwiejszym rozwiązaniem jest klimatyzator mobilny, czyli przenośny. Największą jego zaletą jest to, że można ustawić go w dowolnym pomieszczeniu, w zależności od potrzeb. Zaletami modeli przenośnych są także niska cena oraz niewielkie gabaryty. 

Klimatyzatory to najlepsze sposoby na upały oraz szkodliwe, zbyt gorące i wilgotne powietrze. Optymalna temperatura pomieszczeń latem powinna wynosić około 23–26°C, a wilgotność od 40% do 60%. Warto pamiętać, aby różnica temperatur pomiędzy zewnętrzem a wnętrzem nie przekraczała 7°C. 

Najważniejsze parametry klimatyzatora 

Przed zakupem klimatyzatora należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Najważniejsza jest bez wątpienia moc chłodnicza. Powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia. Specjaliści wyliczyli, że na 1 m2 mieszkania lub domu powinno przypadać 0,1 KW mocy urządzenia. Nie mniej istotną kwestią jest prędkość wentylatora. Im wyższa, tym lepiej. Warto jednak zwrócić uwagę, czy jest ona regulowana ręcznie czy automatycznie. Ważnym parametrem jest przepływ powietrza, co przekłada się na czas chłodzenia pomieszczenia. 

Jeżeli klimatyzator będzie użytkowany przez dłuższy czas, warto wybrać model w odpowiedniej klasie energetycznej. Pozwoli to na oszczędności finansowe. Klasa energetyczna tych urządzeń określana jest jako EER. Oczywiście im ten wskaźnik jest wyższy, tym lepiej dla kupującego. Poziom hałasu klimatyzatora nie powinien przeszkadzać domownikom. Optymalnie jest to 40 dB w ciągu dnia oraz 10 dB w nocy. Niektóre modele klimatyzatorów obsługiwane są za pomocą pilota, co jest wygodne dla użytkownika.  

Ceny klimatyzatorów stacjonarnych są znacznie droższe niż przenośnych. Należy na nie przeznaczyć około 2500–3000 złotych. Mobilne modele wiążą się z mniejszym kosztem, od około 1500 złotych.

Artykuł sponsorowany

Jak wybrać klimatyzator do pomieszczeń?

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!