Jak wybrać kocioł?

Jak wybrać kocioł?

Technologia grzewcza rozwija się w dynamicznym tempie. Dzięki temu, podczas doboru kotła do nowopowstającego budynku lub podczas termomodernizacji, rynek oferuje wiele zaawansowanych i wydajnych rozwiązań. Już nie tylko cena i koszty eksploatacji są ważnymi czynnikami wpływającymi na wybór kotła. Jednym z priorytetów stał się komfort użytkowania. Dostępne na rynku opcje, spełniają wszystkie powyższe kryteria. Jednak należy pamiętać, że wybierając kocioł na paliwo stałe, trzeba wziąć pod uwagę kilka zasad, które pomogą w odpowiednim doborze, zgodnym z możliwościami i preferencjami.

Moc kotła

Odpowiednia moc kotła jest kluczem do prawidłowego i wydajnego funkcjonowania systemu grzewczego. Zbyt duża moc kotła może wpłynąć negatywnie na jego energooszczędność, natomiast zbyt mała sprawi, że odpowiednie ogrzanie budynku będzie utrudnione, a w skrajnych przypadkach, niemożliwe. Moc kotła powinna być dobrana do powierzchni ogrzewanego budynku. Dla przykładu, dla niewielkiego budynku mieszkalnego, o powierzchni 85 m2, odpowiedni będzie kocioł o mocy 10 kW, natomiast dla budynku o powierzchni 135 m2, moc kotła powinna wynosić 16 kW. Tutaj ważną rolę pełni również stopień przenikalności cieplnej budynku. Dla nowoczesnych domów energooszczędnych lub pasywnych, dedykowana moc kotła będzie niższa.

Rodzaj paliwa

Rodzaj paliwa, którym zasilany będzie kocioł jest porównywalnie ważną kwestią, co moc kotła. Obecnie największą popularność wśród kotłów na paliwa stałe mają te zasilane pelletem bądź ekogroszkiem. Oba paliwa zyskały wielu zwolenników. Główną zaletą pelletu jest jego organiczne pochodzenie. Jest to biomasa, sprzedawana w formie granulatu. Kolejną zaletą pelletu jest jego czystość nie tylko pod względem ekologicznym, ale również praktycznym. Ilość pyłu i zabrudzeń generowanych przez pellet jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku np. węgla. Ekogroszek jest materiałem, który pochodzi właśnie od węgla. Są to starannie wyselekcjonowane drobiny węgla o mniejszej średnicy, poddane suszeniu. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim niskim kosztom eksploatacyjnym. Jaki piec na ekogroszek wybrać? Na rynku dostępne są kotły o wysokiej wydajności i komfortowej obsłudze. Równie popularnym paliwem, co powyższe jest gaz ziemny. Jednak jego użycie ma ograniczenia infrastrukturalne, ponieważ nie każdy obszar naszego kraju ma dostęp do sieci gazowej.

Dodatkowy osprzęt

Elementem, który sprawia, że eksploatacja kotła jest o wiele wygodniejsza, jest przede wszystkim podajnik. W obecnych realiach, dzięki postępowi technologicznemu, kotły z podajnikiem stają się standardem. Najbardziej popularne są obecnie podajniki ślimakowe. W połączeniu z zasobnikiem o odpowiedniej wielkości, podajnik sprawia, że obsługa pieca na ekogroszek bądź pellet, ogranicza się do uzupełnienia paliwa, raz na kilka dni. Na komfort użytkowania systemu grzewczego, wymierny wpływ mają również systemy sterowania automatycznego. Kocioł może zostać wyposażony w sterowniki komunikujące się smartfonem. Dzięki temu, użytkownik ma zdalną kontrolę nad procesem spalania.

Sprawdzony producent

Na rynku działa coraz więcej firm oferujących swoje produkty. Przed dokonaniem zakupu, warto dokładnie sprawdzić rzetelność danego producent, jego możliwości serwisowe oraz proponowany okres gwarancji na dane urządzenie. Obecnie kotły na paliwo stałe marki Defro  to jedne z najlepszych urządzeń grzewczych dostępnych na rynku. Są to kotły piątej klasy, posiadające certyfikat Ecodesign oraz polecane przez tysiące zadowolonych klientów. Doradcy firmy Defro są kompetentni i z pewnością doradzą, jaki kocioł na pellet bądź inne paliwo wybrać.

Artykuł sponsorowany

Kotły grzewcze

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!